W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” Powiat Gołdapski otrzymał dofinansowanie w wysokości 63 334,72 zł na organizację 6 wycieczek szkolnych dla uczniów następujących szkół:
- Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Gołdapi – 1 wycieczka trzydniowa,
- Technikum w Zespole Szkół Zawodowych w Gołdapi – 3 wycieczki trzydniowe,
- Szkoła Podstawowa w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gołdapi – 2 wycieczki jednodniowe.
Powiat, jako wykonawca zadania, był zobowiązany do zapewnienia wkładu własnego
w wysokości min. 20% kosztów realizacji zadania, który został zapewniony z wpłat rodziców.
Organizacja wycieczek miała na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego uczniów poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej tradycji, historii, kultury. Wycieczki były organizowane w priorytetowych obszarach edukacyjnych: Śladami Polskiego Państwa Podziemnego, kultura i dziedzictwo narodowe, największe osiągnięcia polskiej nauki, śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Ostatnia z wycieczek realizowanych przez nasze szkoły zakończyła się 24 czerwca br., a więc czas na małe podsumowanie.
Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Gołdapi: WROCŁAW
W pierwszym dniu wyjazdu uczniowie z klas 3e, 3c i 2b z p. Anną Zbierajewską i p. Aleksandrą Król-Berut udali się na 3 – dniową wycieczkę do Wrocławia. Do stolicy Dolnego Śląska uczestnicy dojechali z samego rana w Dzień Dziecka. Przywitało ich słońce, co było miłą odmianą po deszczowych dniach w Gołdapi. Po śniadaniu poznawali miasto poprzez miejską grę terenową. Potem zwiedzili z przewodnikiem Ostrów Tumski – najstarszy zakątek miasta, a później odpoczywali jednocześnie obserwując przyrodę w ogrodzie botanicznym. Po obiedzie podziwiali spektakularne dzieło sztuki – Panoramę Racławicką. A później aż do kolacji spacerowali po wspaniałym Starym Mieście. Niektórzy bardzo chcieli iść na mecz Polska – Walia i nawet spotkali się z Czesławem Michniewiczem.
Kolejnego dnia, wypoczęci i po obfitym i smacznym hotelowym śniadaniu, ruszyli do miasta. Tym razem do wschodniej jego części. Przybyli pod imponującą iglicę wzniesioną w 1948 r. z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Potem zwiedzali Halę Stulecia (Ludową) – żelbetową konstrukcję z 1912 roku i wzlatywali ponad iglicę przy pomocy wirtualnych gogli. W tym obiekcie rozgrywała się akcja kryminału Marka Krajewskiego „Mock”. W słynnej budowli doszło do rytualnego mordu, a sprawę miał rozwikłać wachmistrz Eberhard Mock. Przewodniczka powiedziała, że pisarz na czas pisania powieści zamieszkał w hali. Następnie podążyli do pobliskiego Pawilonu Czterech Kopuł, w którym można było zobaczyć kolekcję sztuki polskiej XIX i XX wieku, np. Magdaleny Abakanowicz, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora, Katarzyny Kozyry i Jerzego Nowosielskiego. Następnie cztery godziny spędzili w słynnym ZOO i tam spędzili czas aż do wieczora. Niektórzy w drodze powrotnej z Biedronki spotkali nawet Roberta Makłowicza. A później znów na Stare Miasto…
Ostatniego wrocławskiego ranka uczestnicy wykwaterowali się i pojechali do Muzeum Narodowego. Obejrzeli tam kolekcje sztuki polskiej XVII – XIX wieku oraz europejskiej wieków XV – XX. Potem spacerkiem po upalnych ulicach udali się do Muzeum Etnograficznego, a następnie do Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie. Po krótkim spacerze i kolacji był czas na drobne zakupy w Hali Targowej, a następnie minirejs Odrą w stronę ZOO. Na koniec obejrzeli muzyczno – świetlny pokaz fontanny przy Hali Stulecia. To była okazja na pożegnanie z tym przepięknym miastem.
Technikum w Zespole Szkół Zawodowych w Gołdapi: GRUDZIĄDZ – POZNAŃ
Celem wyjazdu było poznanie zabytków i kultury Grudziądza i Poznania. W pierwszy dzień uczestnicy zwiedzili zabytkowe spichlerze w Grudziądzu wraz z panoramą od strony Wisły. Następnie pojechali do Poznania i po zakwaterowaniu w hotelu zwiedzali turystyczne centrum Poznania, czyli Stary Rynek. Kolejny dzień to zwiedzanie Poznania z przewodniczką. W planie zwiedzania znalazły się m.in. Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu oraz Muzeum Archidiecezjalne. Oba zabytki położone są na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Ogromne wrażenie na młodzieży zrobiła Palmiarnia Poznańska. Obejrzeli też jedną z atrakcji poznańskiego ratusza, czyli koziołki. Potem podziwiali różnorodne dzieła sztuki polskiej i światowej w Muzeum Narodowym. Ostatni dzień naszej wycieczki rozpoczął się od zajęć survivalowych w Laboratorium Wyobraźni w Poznańskim Parku Naukowo- Technologicznym. W Muzeum Rogalowym Poznania uczestnicy poznali tajemnice wypieku Rogali Świętomarcińskich wraz z elementami gwary i historii Poznania. I po trzech dniach intensywnego zwiedzania powrót do Gołdapi.
Technikum w Zespole Szkół Zawodowych w Gołdapi: TORUŃ – GDYNIA – GDAŃSK
Podczas trzydniowej wycieczki zrealizowano aż 7 punktów edukacyjnych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Pierwszym odwiedzonym miejscem było Pole Bitwy na Westerplatte, które przywitało uczestników pięknym słońcem. Kolejną atrakcją była Bazylika archikatedralna w Gdańsku Oliwie a tuż obok malowniczy Park Oliwski. Następnie uczestnicy zwiedzali ORD Dar Pomorza. Po kolacji przy Moście Stągiewnym wszyscy udali się do hotelu. Kolejny dzień rozpoczął się w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Bardzo ciekawą lekcję historii poznała młodzież w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. U schyłku dnia, zauroczeni architekturą starego miasta, wrócili do hotelu. W ostatni dzień plan zwiedzania obejmował Dom Kopernika i Żywe Muzeum Piernika w Toruniu. Przewodnik oprowadził uczestników po Starym i Nowym Mieście w Toruniu i opowiedział ciekawe historie związane z tymi miejscami.
Trzecia wycieczka musiała zostać odwołana ze względów organizacyjnych.
Szkoła Podstawowa w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gołdapi – BIAŁYSTOK
Podczas jednodniowej wycieczki pierwszym punktem programu była wizyta w Białostockim Teatrze Lalek. Uczniowie obejrzeli w nim przedstawienie „Czerwony Kapturek”. Spektakl był ciekawym doświadczeniem, gdyż widownia brała w nim aktywny udział. Już po przedstawieniu możliwe było zwiedzenia piwnic teatru, w których kryje się prawdziwe bogactwo lalek i innych rekwizytów wykorzystywanych przy poszczególnych spektaklach. Co odważniejsi mogli także odwiedzić Komnatę Strachu.
Po posiłku, pełni nowych sił udali się na spacer w ogrodach Pałacu Branickich. Wszyscy byli zachwyceni bajkową wręcz scenerią, a że i pogoda tego dnia była na piątkę z plusem poczuli się przez chwilę jak na wakacjach. Kolejnym punktem było Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Mieliśmy tam okazję zobaczyć jak dawno temu wyglądały gabinety lekarskie i sale szpitalne oraz używane w nich sprzęty. Duże wrażenie zrobiła też stara apteka pełna szklanych fiolek i przypominająca bardziej komnatę czarnoksiężnika niż sklep z lekarstwami. Podczas specjalnych warsztatów dzieci miały okazję przygotować ozdobne kostki mydła samodzielnie wybierając kolor, zapach i dodatki.
Dzięki cudownej pogodzie uczestnicy mogli dzielić się wrażeniami z wycieczki podczas posiłku na świeżym powietrzu. Wreszcie zmęczeni, ale szczęśliwi powrócili do Gołdapi.