Zażynki w Lisach zaprezentowały minione zwyczaje

Zażynki to rozpoczęcie żniw– wiązało się z tym wydarzeniem wiele tradycji, obyczajów i zabaw. 12 sierpnia 2018 r. kultywując lokalną tradycję Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Nadzieja” w Lisach, mieszkańcy wsi Lisy oraz zespoły Rominczanie z Dubeninek i Budzewiaki z Budzewa przybliżyli minione zwyczaje związane z rozpoczęciem żniw. Wiązało się z tym wydarzeniem wiele tradycji, obyczajów i zabaw. Tegoroczne „Zażynki w Lisach” cieszyły się wyjątkowo dużym zainteresowaniem turystów i mieszkańców naszego regionu. Głównymi aktorami inscenizacji byli mieszkańcy wsi Lisy i okolic. Po ciężkiej pracy w polu, gdy słońce stawało w zenicie, żeńcy przerywali pracę, aby się posilić i odpocząć. I tak też było w inscenizacji żniwnej: po ciężkiej pracy w polu nadszedł czas na odpoczynek, biesiadę przy ognisku i smakowanie lokalnych smakołyków. Podczas Zażynek w Lisach można było także poznać tajniki dawnego rzemiosła i prac polowych, a także spróbować jedzenia regionalnego czy uczestniczyć w dawnych zabawach dla dzieci i dorosłych. Program inscenizacji wzbogacił konkurs na „rzeżbę” ze słomy oraz plecenie wianków.

Przybyłych na inscenizację żniwną witali rolnicy w tradycyjnych strojach oraz polskie i ukraińskie przyśpiewki ludowe. Całość rozpoczęła modlitwa odmówiona po polsku i ukraińsku przez Stefanię Urbańską i Zbigniewa Mieruńskiego.
Wydarzenie otworzyli: wójt gminy Banie Mazurskie Łukasz Kuliś, przewodnicząca rady gminy Banie Mazurskie Stefania Urbańska, przewodniczący Rady Powiatu w Gołdapi Stefan Piech, przedstawicielka Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Nadzieja” Marzena Zarzecka oraz prezes Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny Zbigniew Mieruński.
Pieśni towarzyszące przy pracy w polu po polsku śpiewali Rominczanie, a po ukraińsku zespół Budzewiaki.
Podczas zażynek usłyszeliśmy także zespół Nadija z Bań Mazurskich, zespoły folklorystyczne Prząśniczki i  Jarka z Kowal Oleckich, zespoły Jezioranki i Szuwarki z Wiżajn, a także Grabowian z Grabowa. W trakcie biesiady przy ognisku grał Norbert Dawidowski. Biesiada z tańcami i wiejskim jedzeniem trwała do zmroku.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny i Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych “Nadzieja” w Lisach.
Wsparcie: Gminny Ośrodek Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich oraz mieszkańcy wsi Lisy.
Dofinansowano ze środków Powiatu Gołdapskiego.

 

zdjęcia dzięki uprzejmości: M. Słapik

Comments are closed.