XII Barwy Kultury Ukraińskiej – Podziękowania

Za nami  XII Barwy Kultury Ukraińskiej  zorganizowane w sobotę 19 sierpnia  2023 r.  na scenie i w kompleksie GOKiP w Baniach Mazurskich. Jak co roku podstawowym celem festiwalu jest promocja i kultywowanie  kultury ukraińskiej a także okazja do miłych spotkań i polsko-ukraińskiej integracji mieszkańców gminy Banie Mazurskie, Powiatu Gołdapskiego, regionu i turystów. W tym roku festiwal odbywał się w czasie pełnoskalowej wojny, w której niezależna i suwerenna Ukraina od blisko 18 miesięcy godnie walczy z rosyjskim okupantem. Festiwal organizowano z myślą o uchodźcach z Ukrainy, którzy przebywają na terenie naszego powiatu i powiatów sąsiedzkich i w przededniu rocznicy  niepodległości Ukrainy. Od godz.14 na scenie przed licznie zebraną publicznością, swój artystyczny kunszt zaprezentowało  ponad 80 artystów z 12  zespołów muzycznych i wokalnych. Zespół „Studenty Tańciujut” zaprezentował publiczności 6 ukraińskich tańców ludowych. Na scenie wystąpili uciekinierzy z Ukrainy Ewa, Dawid i Mykyta Rusyn ze Lwowa i Rodyna Muzyczenko z Sarny. Wystąpiły również: Chór Kryłos, „DRUZI”, Dziecięcy Zespół ZPO w Baniach Mazurskich, Zespół „Tęcza” i „Sursum Corda” oraz soliści  Igor Gajdasz. Wiktoria Noga i najmłodsza Julia Karp. O godzinie 19 z  koncertem wystąpił HOPAK  a festiwal po 22  zakończył koncert zespołu KORMORAN, którego solistą jest również uciekinierka z Ukrainy.

W trakcie festiwalu swoje stoiska wystawowe mieli uchodźcy z Ukrainy a zainteresowali mogli zakupić pamiątki w tym „wyszywanki” przywiezione z Ukrainy. Przez cały czas trwania festiwalu można było oglądać wystawę przedmiotów codziennego użytku naszych przodków z minionego wieku. Można było również zakosztować tradycyjnej kuchni ukraińskiej w wykonaniu pań z Kola Gospodyń Wiejskich z Pozezdrza. Najmłodszym przygotowano zjeżdżalnię, popcorn watę cukrową i balony.

Organizatorami XII Barw Kultury Ukraińskiej byli  Związek Ukraińców w Polsce  Zarząd  Koła w Baniach Mazurskich przy współpracy Gminny Ośrodek Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich. Dziękuję Dyrektor Beacie Budzińskiej za okazaną pomoc w organizacji festiwalu.  W imieniu Zarządu Koła ZUP w Baniach Mazurskich z tego miejsca  i za pośrednictwem środków masowego przekazu raz jeszcze dziękuję za wsparcie finansowe   władzom Powiatu Gołdapskiego, Gminy Banie Mazurskie, Samorządu Województwa Warmińsko Mazurskiego,  Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Bez Waszego wsparcia finansowego XII Barwy Kultury nie mogły by się odbyć.  Wójtowi Gminy Banie Mazurskie i  Staroście Gołdapskiej dziękuję za objęcie imprezy patronatem honorowym. Dziękuję sponsorom prywatnym za wsparcie finansowe i rzeczowe:  Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej,  BS w Węgorzewie, Biłas&Synowie z Giżycka, Karol Szablak – Piekarnia Tygrys, Jastrząb BHP – Beata Nazarowicz – Metlerska w Gołdapi, „Panaceum”  Kuliś, Groch Kokolus Pielęgniarska Spółka Partnerska, Miroslaw Pińczak – Gospodarstwo Rolne.   Dziękuję Radio Olsztyn, portalom goldap.info, goldap.org.pl, Terazgoldap a także tygodnikowi Nasze Słowo za medialne rozpowszechnienie informacji o XII Barwach Kultury Ukraińskiej.

Jest mi niezmiernie milo podziękować Marszałkowi  Województwa, Radnym Wojewódzkim, Powiatowym i Gminnym za przyjęcie zaproszenia i udział w naszych uroczystościach. Swoją obecnością daliście wyraz solidarności z walczącym narodem ukraińskim. Daliście również świadectwo, że sprawy mniejszości ukraińskiej nie są wam obojętne. Podziękowania, które złożono organizatorom i rozmowy z państwem utwierdziły mnie i Zarząd Koła w przekonaniu, że to co robimy nie idzie na marne i powinniśmy to kontynuować, licząc na państwa pomoc.

Dziękuję za udział w festiwalu delegacji z miasta  Ratno w Ukrainie na czele z Witalijem Biriukiem Przewodniczącym Rady, który wraz z towarzyszącymi mu radnym podpisał w sobotnie przedpołudnie umowę o współpracy z Gminą Banie Mazurskie.

Szczególne podziękowanie składam paniom, które przyczyniły się do tego, że zarówno artyści jak i zaproszeni goście mogli skosztować ukraińskich potraw. Pomimo inflacji stoły były „suto” zastawione zaś artyści i goście zachwyceni. Dziękuję osobom przygotowującym scenę i sale na przyjęcie artystów i gości. Panom, którzy rozstawiali a następnie składali namioty, stoły i krzesła jeszcze raz wielki szacunek i podziękowanie.

Z  wyrazami szacunku i podziękowaniem

Przewodniczący  Zarządu Koła Eugeniusz Noga