12. Narodowe Czytanie

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. To również jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
To właśnie ten tytuł został wybrany na tegoroczną lekturę 12. Narodowego Czytania.
W sobotę (09.09.2023 r.) zaproszeni goście zgromadzili się w sali widowiskowej Domu Kultury w Gołdapi, aby wspólnie odczytać wybrane fragmenty tegorocznej lektury. Wśród nich obecna była starosta Marzanna Wardziejewska, która objęła wydarzenie patronatem honorowym.

Narodowe Czytanie w Gołdapi organizowane jest dzięki współpracy Biblioteki Publicznej w Gołdapi oraz Biblioteki Klubu Wojskowego 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.