„Noc świętojańska nad Bludzianką”

„Ach Ty Polsko, Ojczyzno moja, kwiatami cała wypełniona, że pachnąca i kolorowa.

Chodnikami ze ziemi, ze żwiru, szepczącego ludziom do uszu.

Zachodem słońca rozmywającym się na błękitnym niebie wieczorami.

Dziękuję, że cała jesteś moja!” (Karina, lat 11)

Takim małym wspomnieniem z ubiegłorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dnia 22.06.2019r. został rozpoczęty jedenasty już piknik pod hasłem „Noc świętojańska nad Bludzianką” na plaży gminnej w Kiepojciach.

By świętować obchody nocy świętojańskiej w pięknej scenerii zakątka naszej małej ojczyzny, licznie przybyli jej uczestnicy.  Jak się okazało było to prawdziwe spotkanie ludzi wielu narodów i kultur, gościliśmy bowiem ludzi aż z Mołdawii, Litwy i różnych regionów Polski: z sąsiedniej Suwalszczyzny, Mazur i spod Kurpiowszyzny. Przybyli przedstawiciele władz powiatowych oraz samorządowcy z gminy Wiżajny, Filipów, Przerośl, Budry, Dubeninki, przedstawiciele lokalnych instytucji, działacze społeczni, zespoły: „Debeściaki” z Dubeninek, „Nomeda” z Litwy, „Barwy jesieni” z Buder, „Szuwarki” i „Jezioranki”  z Wiżajn, kapela „Onegdaj” i zespół „Rospuda” z Filipowa, kapela „Przeroślaki” i zespół „Znaroku” z Przerośli, kapela „Klika” z Białej Piskiej, zespół „Budzewiaki” z Budzewa, „Raczkowiacy” z Raczek, lokalne media, wolontariusze, mieszkańcy gminy Dubeninki oraz przebywający na naszym terenie turyści, sympatycy tradycyjnego, jak za czasów naszych babć i dziadków oraz wcześniejszych pokoleń, spędzania wolnego czasu.

 

A sam piknik rozpoczął zespół „Rominczanie”, który zaprosił  do wspólnego uwinięcia wianków, do włączenia się w przygotowany obrzęd sobótkowy, przygotowany podczas warsztatów obrzędowych.

Uwite wianki można było zgłosić do konkursu na najpiękniejszy, i chętnych nie zabrakło – aż 43 osoby wzięły w nim udział. Było co podziwiać, a jurorzy mieli niełatwe zadanie, by wybrać te najpiękniejsze. Osoby, które wzięły udział w konkursie otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczone przez Wójta Gminy Dubeninki, p. Ryszarda Zielińskiego oraz przewodniczącego Rady Dubeninki, p. Stanisława Rudziewicza.

W międzyczasie przybyłe zespoły zaczęły już śpiewać i przygrywać do tańca. Uczestnicy

pikniku mogli też poczęstować się swojską grochówką, „rominczańskimi drożdżankami” i upiec kiełbaskę przy ognisku. Rozpoczęła się więc prawdziwa zabawa, która w tym roku wyjątkowo trwała dość długo. Gdy się ściemniło zapłonął komin drzewny, nastąpił też obrzęd puszczania wianków na wodę. Z pieśnią ludową, niosąc wianki ze świeczkami, ruszono nad jezioro. A potem, jeszcze długi czas podziwiać można było pływające, „świecące”, wianki – to był naprawdę niesamowity widok.

Ten niesamowity widok warto było sfotografować, ogłoszony bowiem został konkurs fotograficzny na najciekawsze zdjęcie sobótkowe. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia w nim udziału. Konkurs został zorganizowany w ramach projektu „Świętojańskie spotkanie kultur”. Prace w formie tradycyjnej lub elektronicznej należy dostarczyć organizatorowi – stowarzyszeniu „Głos Puszczy Rominckiej” z Dubeninek, do 15 lipca. Regulamin znajduje się na stronie stowarzyszenia. Serdecznie zapraszamy.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Piknik Noc świętojańska nad Bludzianką” dofinansowanego ze środków Gminy Dubeninki oraz Powiatu Gołdapskiego oraz projektu „Świętojańskie spotkanie kultur” Programu „Działaj Lokalnie ” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny i Gminy Dubeninki realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.                                   

Bożena Buza

Comments are closed.