100 lat Niepodległej

11 listopada przypada jedno z najważniejszych dla Polaków świąt państwowych.

Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał niepodległość. Podczas obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo.

Rok 2018 wyznaczył rocznicę szczególną – była to bowiem setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

O godzinie 12:00 w całej Polsce rodacy odśpiewali hymn państwowy. Nie zawiedli również mieszkańcy powiatu gołdapskiego, którzy licznie zebrali się na Placu Zwycięstwa w Gołdapi. Wśród nich nie zabrakło władz powiatu: starosty gołdapskiego Andrzeja Ciołka i wicestarosty Grażyny Sendy. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego w niebo poszybowały białe i czerwone balony. Akcję „Niepodległa do hymnu!” poprzedziła organizowana od wielu lat przez Stowarzyszenie „Partnerstwo Sztuk” sztafeta 11.11.11.11.18.

O godzinie 14;30 w konkatedrze odbył się spektakl patriotyczny przygotowany przez młodzież z gołdapskiego LO. Następnie w intencji Ojczyzny odprawiona została msza święta.

O godzinie 17:00 odbył się uroczysty capstrzyk. Pod Pomnikiem Niepodległości złożono wieńce i kwiaty. Symbolicznego gestu dokonali gołdapscy wolontariusze, którzy  ustawili w pobliżu pomnika sto zniczy ułożonych w kształt biało-czerwonej flagi.

Obchody zakończył pokaz laserów.

Fot. Goldap.org.pl