Zielonym Szlakiem Mazur Garbatych

40 osobowa grupa słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w ramach realizacji zadania pt. „Edukacja ekologiczna” przy finansowym wsparciu powiatu gołdapskiego, wyruszyła na wędrówkę „ Zielonym szlakiem Mazur Garbatych”.

 

Relacja z wycieczki:

40 osobowa grupa słuchaczy wyruszyła na wędrówkę „ Zielonym szlakiem Mazur Garbatych” w ramach realizacji zadania „ Edukacja ekologiczna „ Zielony szlak zaprowadził nas do Wisztyńca.Dawne miasto,  obecnie małe miasteczko położone nad  pięknym Jeziorem Wisztynieckim,z fajnym kościółkiem, starym wiatrakiem i zabytkowymi domkami drewnianymi. Potem Trójstyk granic, gdzie zbiegają się granice Polski, Litwy i Rosji , a także granice województw- podlaskiego i warmińsko – mazurskiego.

Najbardziej nas urzekło i zachwyciło muzeum metali w  miejscowości  Żirgienu (Litwa),  położone w lesie i nad jeziorem . Z  różnych odpadów złomu skonstruowano przeróżne postaci i figury, np. zwierząt, dinozaurów a także    przedmioty. Ze skorupek strusiego jaja piękne ażurowe lampki nocne, koszyczki itp.  Tam się nic nie wyrzuca, właśnie tam widać ekologię.

Wędrując po lesie z panem leśniczym poznaliśmy tajniki lasu, różne rośliny lecznicze, jego bogactwo i wykorzystanie w życiu człowieka. Dotarliśmy do miejsca gdzie w 2017 roku sadziliśmy las. Ku naszemu zdziwieniu jest on piękny i tak szybko urósł, jest taki duży.

Na zakończenie wspólnie spędziliśmy czas  przy ognisku, pieczeniu kiełbasek i śpiewaniu piosenek. To był bardzo udany wyjazd.

 

Comments are closed.