Z tamtej strony jeziora…

Biblioteka Publiczna w Gołdapi po dwóch latach przerwy po raz ósmy zorganizowała rajd rowerowy „Odjazdowy bibliotekarz”, który odbył się 18 czerwca 2022 r. Celem rajdu jest integracja środowiska czytelniczego, promowanie bibliotek i czytelnictwa oraz propagowanie roweru jako środka lokomocji.

Rajd rozpoczęliśmy o godzinie 10:00 zbiórką pod pomnikiem Immanuela Kanta. Każdy z uczestników rajdu otrzymał kamizelę odblaskową z logo akcji. Następnie Agnieszka Stańczak bibliotekarka z Biblioteki Klubu Wojskowego 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego przybliżyła nam postać Immanuela Kanta. Przed wyjazdem na drugą stronę Jeziora Gołdap głos zabrał Jacek Rakowski z Rowerowej Gołdapi, który logistycznie przedstawił zasady wyjazdu poszczególnych grup rowerowych. Po drodze czekała na nas policja, która wygłosiła pogadankę na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Po drugiej stronie jeziora, tuż przy granicy z obwodem kaliningradzkim funkcjonariusz Placówki Straży Granicznej w Gołdapi przeprowadził pogadankę o zasadach poruszania się po strefie przygranicznej. Następnie wyruszyliśmy do nieistniejącej już miejscowości Szyliny, gdzie znajduje się głaz upamiętniający Fritza Skowronnka. Jolanta Buraczewska bibliotekarka z Biblioteki Klubu Wojskowego 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego przybliżyła nam postać Fritza Skowronnka.

Metą rajdu była wiata w miejscowości Jurkiszki, gdzie czekało ognisko. Każdy mógł samodzielnie upiec kiełbaskę i odpocząć. Organizatorzy przygotowali również zabawy z wykorzystaniem książek oraz znajomości literatury połączone z nagrodami. Główną nagrodą były łyżworolki. W rajdzie uczestniczyło około 30 osób z terenu powiatu gołdapskiego.

Rajd odbył się dzięki zaangażowaniu:

– Rowerowej Gołdapi;

– 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego – bibliotekarki z Biblioteki Klubu Wojskowego oraz Grupa Zabezpieczenia Medycznego;

– Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi;

– Placówki Straży Granicznej w Gołdapi;

– Nadleśnictwa Gołdap

Dziękujemy również patronatom medialnym – portalom goldap.info oraz TerazGoldap.pl

Rajd rowerowy patronatem honorowym objęli Burmistrz Gołdapi Tomasz Luto oraz Starosta Gołdapski Marzanna Marianna Wardziejewska.

Biblioteka Publiczna w Gołdapi

 

Comments are closed.