Wystartowała jubileuszowa, dziesiąta edycja „Społecznika Roku”

Znasz osobę, która bezinteresownie działa na rzecz innych, aktywnie organizuje pomoc sąsiedzką, udziela się społecznie, wspiera społeczności lokalne, seniorów, dzieci lub walczy o ochronę środowiska? Zgłoś ją do jubileuszowej, dziesiątej edycji konkursu o tytuł „Społecznika Roku” tygodnika „Newsweek Polska”. Termin składania wniosków upływa 1 października 2018 r.

Konkurs jest kontynuacją idei podjętej przez Fundację „POMOC SPOŁECZNA SOS” w 1997 roku. Zapoczątkował ją Jacek Kuroń, w odpowiedzi na prośbę Wisławy Szymborskiej o pomoc w podzieleniu się ze społeczeństwem pieniędzmi z literackiej Nagrody Nobla.

Celem przedsięwzięcia jest pokazywanie aktywności osób i stojących za nimi organizacji w podejmowaniu różnych społecznych wyzwań, nagłaśnianie przykładów obywatelskich postaw i brania spraw we własne ręce, bez oglądania się na pomoc instytucjonalną.

Kandydatów do tytułu „Społecznika Roku” tygodnika „Newsweek Polska” mogą zgłaszać: organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, grupy nieformalne, firmy, związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne (pod warunkiem wskazania organizacji/instytucji mogącej udzielić referencji).

Wniosek zgłoszeniowy wraz z regulaminem znajdują się na stronie internetowej www.spolecznikroku.newsweek.pl. Wnioski z nominacjami można przesyłać do 1.10.2018 r. (włącznie) na adres: spolecznikroku@filantropia.org.pl.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w marcu 2019 r., wybranych zostanie dwóch laureatów – jeden w kategorii lokalnej i jeden w kategorii ogólnopolskiej. Ich sylwetki i działalność zostaną zaprezentowane w artykule na łamach tygodnika „Newsweek Polska”.

Wyboru laureatów dokona Kapituła, w skład której wchodzą: Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska”, Renata Kim, szefowa działu Społeczeństwo tygodnika „Newsweek Polska”, Przemysław Radwan-Röhrenschef, Prezes Fundacji Szkoła Liderów, Jan Kuroń, wnuk Jacka Kuronia, Michał Rusinek, Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Janina Ochojska, Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.

Partnerem Głównym Konkursu o tytuł Społecznika Roku” Tygodnika „Newsweek Polska” jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a Partnerem Merytorycznym Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.

Tytułem „Społecznika Roku” uhonorowani zostali dotychczas:

Jolanta Golianek – założyła Fundację Poparzeni, która zapewnia opiekę medyczną, psychologiczną, rehabilitacyjną oraz prawną osobom po ciężkich poparzeniach. Skutecznie nagłaśnia ich problemy poprzez takie inicjatywy jak wystawa zdjęć „Kobieta z bliznami” czy akcja społeczna „Poparzona biegnie”.

Agnieszka Dejna – współzałożycielka Spółdzielni Socjalnej „Dalba”, w ramach której osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi otrzymały zatrudnienie w Browarze Spółdzielczym w Pucku i możliwość udziału w programie rehabilitacji poprzez nurkowanie.

Ewa Błaszczyk – współzałożycielka fundacji „Akogo?” działającej na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych oraz ich rodzin. Doprowadziła do utworzenia przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie pierwszej w Polsce Kliniki Neurorehabilitacyjnej „Budzik” oraz kliniki „Budzik dla dorosłych” w Olsztynie.

Urszula Machcińska – inicjatorka „Latających Babć” (obecnie: „Babcie w locie”) – seniorek, które piszą własne bajki, a następnie opowiadają je w trakcie występów dla dzieci w domach dziecka, przedszkolach, bibliotekach, szpitalach.

Piotr Pawłowski – od lat działa na rzecz osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności poprzez Fundację Integracja. Inicjator kampanii społecznych, zaangażowany w działania na rzecz zmiany przepisów oraz likwidacji barier architektonicznych, cyfrowych i społecznych, które utrudniają życie niepełnosprawnym.

Ks. Andrzej Augustyński – stworzył system wsparcia dla rozwoju dzieci i młodzieży, narażonych na wykluczenie społeczne. Założyciel stowarzyszenia Siemacha, które prowadzi sieć innowacyjnych placówek wychowawczych i sportowych oraz terapeutycznych na terenie całego kraju.

Piotr Bystrianin – przeciwdziała dyskryminacji wobec imigrantów, wspiera integrację międzykulturową i propaguje mądrą walkę z trudnościami, jakie dotykają obcokrajowców w Polsce.

Aneta Obcowska – nagrodzona za bezinteresowną pomoc osobom wykluczonym poprzez zapewnienie im dostępu do bezpłatnej opieki medycznej i terapii w warszawskiej przychodni dla bezdomnych prowadzonej przez Stowarzyszenia Lekarze Nadziei.Ks. Jacek Stryczek – Pomysłodawca, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia WIOSNA. Twórca ogólnopolskich akcji: Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, które mają na celu pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.

Dorota Hedwig – matka dzieci chorych na mukowiscydozę, od wielu lat działa na rzecz dotkniętych tą chorobą. Walczy o poprawę warunków na oddziałach, refundację leków, dostęp do przeszczepów płuc. Dzięki jej zaangażowaniu NFZ zaczęło refundować przeszczepy płuc za granicą, a obecnie wykonuje się je także w Polsce.

Wiesława Kowalska – stworzyła od podstaw program stypendialny „Mecenat” prowadzony przez Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr”. Aktywizuje młodzież, angażuje się w działania promujące demokrację lokalną i monitoring władz samorządowych.

Barbara i Krzysztof Margolowie – zmieniają życie lokalnej społeczności w Nidzicy poprzez liczne działania własne oraz organizacji, w które są zaangażowani. Ożywiają region m.in. poprzez tworzenie nowych miejsc pracy i organizację programów stypendialnych.