Wojewódzkie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

17 kwietnia 2016 r. w Olsztynie odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w których udział wzięli starosta gołdapski Andrzej Ciołek oraz wicestarosta Grażyna Barbara Senda.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie.

Druga część uroczystości odbyła się na cmentarzu komunalnym przy ulicy Poprzecznej pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni katyńskiej i obeliskiem upamiętniającym 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Po wystąpieniach okolicznościowych odczytano Apel Poległych oraz nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. Kompania honorowa Wojska Polskiego oddała salwę honorową. Pod pomnikiem i obeliskiem uczestnicy uroczystości złożyli wieńce oraz zapalili znicze.

Uroczystości zorganizowali: wojewoda warmińsko-mazurski, dowódca Garnizonu Olsztyn, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu oraz przewodnicząca Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Olsztynie.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia – obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji Sowieckiej masowych grobów pomordowanych przez NKWD oficerów Wojska Polskiego.