Uroczystość nadania i wręczenia sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Gołdapi

sztandar

W poniedziałek, 17 października miały miejsce obchody nadania i wręczenia sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Gołdapi oraz otwarcia nowej siedziby komendy. Bez wątpienia był to wyjątkowy dzień nie tylko dla pracowników cywilnych oraz funkcjonariuszy  gołdapskiej Policji, ale również dla wszystkich mieszkańców powiatu.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, odprawioną przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura. Wręczenie sztandaru odbyło się w Hali OSiR. Ceremonię otworzył sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński. Wśród licznie przybyłych gości obecni byli m.in. zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Helena Michalak, komendant wojewódzki Policji insp. Tomasz Klimek, wicewojewoda Sławomir Sadowski, a także reprezentujący marszałka województwa Marian Podziewski.

Goście honorowi w ramach podziękowania otrzymali od starosty gołdapskiego Andrzeja Ciołka pamiątkowe miniatury sztandaru. Szczególne podziękowania skierował w stronę insp. Andrzeja Żylińskiego. To między innymi dzięki byłemu komendantowi Policji w Gołdapi urzeczywistniło się owe przedsięwzięcie.

Starosta gołdapski Andrzej Ciołek pełen uznania, że w tak ważnym dla powiatu gołdapskiego dniu zaszczycili nas swoją obecnością, podziękował również sekretarzowi stanu MSWiA Jarosławowi Zielińskiemu oraz zastępcy komendanta głównego Policji nadinsp. Helenie Michalak.

Podniosłym momentem uroczystości było symboliczne przecięcie wstęgi przed wejściem do nowej siedziby przy ul. Mazurskiej oraz poświęcenie komendy przez biskupa Jerzego Mazura. W dowód uznania, korzystając z okoliczności tak ważnej uroczystości, wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński przekazał funkcjonariuszom klucze do nowego radiowozu  marki Skoda Yeti. Po zakończeniu ceremonii, wszyscy goście mogli obejrzeć nowy budynek komendy.

Ziściły się starania wielu osób, dla których nowa siedziba była od kilku lat

sprawą priorytetową.

Poniedziałkowa uroczystość była doskonałym przykładem, że wspólna praca i ukierunkowanie na jeden, konkretny cel, daje prawdziwy sukces.

komenda

Dawny budynek Policji wymagał kapitalnego remontu. Nie spełniał standardów technicznych, funkcjonalnych i użytkowych obowiązujących w obiektach służbowych Policji zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Komendanta Głównego Policji. W 2007 roku podjęta została decyzja o konieczności wybudowania nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi. Starostwo Powiatowe w Gołdapi wydało decyzję lokalizacji celu publicznego dla tej inwestycji. W roku 2008, w drodze darowizny od Gminy Gołdap, pozyskano działkę przy ul. Mazurskiej w Gołdapi o łącznej powierzchni 17,5 tys. m2, na której wybudowano nową siedzibę komendy o  powierzchni użytkowej ponad 2 tys. m2. Koszty utrzymania poprzedniego obiektu oscylowały wokół kwoty 54,62 zł/m2, dla nowej siedziby wynoszą około 24,45 zł/m2.

Oprócz budynku biurowego, w którym mieszczą się pokoje, poczekalnia, punkt przyjęć interesantów, sala odpraw, szatnie, magazyn broni, kancelaria, nowe stanowisko kierowania, wybudowano także budynek garażowy oraz kojce dla psów. Obiekt spełnia wszelkie kryteria  w zakresie budownictwa służbowego Policji. Koszt inwestycji to ponad 12 milionów złotych.

Wręczenie Komendzie Powiatowej Policji w Gołdapi nowego sztandaru oraz uroczystości jego nadania były możliwe dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Gołdapskiego, Gminy Gołdap, Gminy Dubeninki i Gminy Banie Mazurskie, a także dzięki środkom przekazanym przez Darczyńców na rzecz Komitetu Społecznego Nadania Sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Gołdapi.