Upał – Ostrzeżenie i zalecenia

WMWO_WWM_PDF

Upały

Według prognoz IMiGW w ciągu najbliższych dni (23-26 czerwca) na obszarze całego kraju będzie utrzymywała się bardzo wysoka temperatura (od 30o do 35o C). W dniach 25- 26 czerwca można spodziewać się burz, miejscami z gradem, głównie w południowo-zachodniej części kraju.

Znaczący wzrost temperatury powietrza może doprowadzić do odwodnienia i przegrzania organizmu. Upał może spowodować udar.  W upalne dni nie można lekceważyć takich objawów, jak: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca
i oddechu.

Jak chronić się przed upałami?

Ministerstwo Zdrowia przypomina o kilku podstawowych zasadach podczas upałów: przebywaj w chłodnych pomieszczeniach, nie polegaj na wiatrakach i innych prostych sprzętach chłodzących, noś lekką, luźną odzież, bierz chłodzące prysznice lub kąpiel. Bardzo ważne jest także nawadnianie organizmu. Należy pić więcej wody niż zwykle, unikać picia alkoholu i słodkich napojów.

Szczególnie narażone na wysokie temperatury są osoby chore, starsze oraz dzieci. Należy również zadbać o zwierzęta, u których również może dojść do przegrzania organizmu. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci oraz zwierząt w zaparkowanym na słońcu samochodzie. W krótkim czasie temperatura w pojeździe osiąga nawet 50 stopni.

Jak podkreślają ratownicy, tak wysokie temperatury mogą być też niebezpieczne dla dzieci podróżujących z tyłu nieklimatyzowanego auta. Chodzi szczególnie o najmłodsze dzieci,
w przypadku, których łatwo może dojść do przegrzania.

W upalne dni należy też pamiętać, aby szukając ochłody podczas kąpieli, bezwzględnie korzystać z bezpiecznych, strzeżonych kąpielisk.

Comments are closed.