Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w naszej Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przed trzema laty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku – „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Czwarta odsłona Narodowego Czytania propagowała „Lalkę” Bolesława Prusa. Akcja w powiecie gołdapskim odbywała się w przeddzień obchodów ogólnopolskich – 4 września w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Gołdapi.
W scenerii stylizowanej na salonik z XIX wieku, utwór czytali miłośnikom literatury: Zofia Burel, Andrzej Ciołek, Zdzisław Janczuk, Marek Miros, Aleksandra Ratasiewicz, Grażyna Senda, Mirosław Słapik, Agnieszka Stańczak, Jadwiga Święcka i Emilia Wakuluk. Zaprezentowany fragment dotyczył przyjęcia u hrabiny, na którym gościł po raz pierwszy Stanisław Wokulski. Gości i publiczność przywitała Jadwiga Święcka. Uroczystość prowadziła p. Zofia Burel. Wybrane fragmenty „Lalki” interpretowała również zebrana w bibliotece publiczność.