Szkoła muzyczna ma swojego patrona

Nadanie imienia szkole to moment szczególny. To ważna i podniosła chwila dla każdej placówki oświatowej, ponieważ w takim dniu szkoła otrzymuje tożsamość. Zyskuje mentora, duchowego nauczyciela. Patron staje się opiekunem szkolnej społeczności, symbolicznym drogowskazem.

Takiego szczególnego momentu doświadczyła Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Gołdapi, otrzymując imię prof. Witalisa Jerzego Raczkiewicza. Wspaniałego pedagoga i pianisty, człowieka o otwartym sercu oraz wielkiego przyjaciela młodzieży.

Uroczystość odbyła się 16 marca, w dziesiąta rocznicę śmierci patrona. Goście zgromadzili się na sali widowiskowej Domu Kultury. Wśród nich był  starosta gołdapski Andrzej Ciołek oraz wicestarosta Grażyna Barbara Senda. Z Nowego Jorku specjalnie na tę okazję przyjechała żona profesora, pani Janina Raczkiewicz, która sprezentowała szkole fortepian.

Spotkanie prowadził dyrektor szkoły Dariusz Michałowski. Po przemówieniach, wzruszających wspomnieniach i podziękowaniach przyszła chwila na część artystyczną. Zgromadzeni wysłuchali suity Rachmaninowa na dwa fortepiany w wykonaniu Olgi Anikiej i Katarzyny Makal-Żmudy. Następnie swoimi wykonami zachwycili uczniowie i nauczyciele gołdapskiej szkoły muzycznej. Historyczna dla szkoły uroczystość nadania imienia przebiegała w bardzo ciepłej atmosferze.

Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia gratulujemy wspaniałego wyboru i życzymy wiele radości w obcowaniu z postacią prof. Raczkiewicza.