Na naszym terenie łącznie znajduje się 8 ścieżek przyrodniczych
3. W obrębie Żytkiejmy, przy parkingu rozpoczyna się ścieżka przyrodnicza Niezapominajka o długości ok. 700 m. Wzdłuż jej trasy ustawiono 14 tablic edukacyjnych, których tematyka związana jest z gospodarką leśną, walorami i funkcjami lasów oraz podstawowymi zagadnieniami ekologicznymi.
4. Pod koniec 2004 roku utworzona została w leśnictwie Żyliny ścieżka przyrodnicza Porosty, na trasie której umieszczono sześć tablic edukacyjnych zawierających informacje o porostach Puszczy i siedliskach w jakich występują.
5. W Galwieciach zlokalizowana jest, łącząca ścieżki „Czworolist” i „Rechot”, ścieżka Ptaki Puszczy Rominckiej o długości 1,8 km. Tablice usytuowane przy wybranych siedliskach opisują gatunki ptaków związanych z danym terenem. Przy ścieżce znajduje się wiata–czatownia do obserwacji ptaków.
6. Ścieżka przyrodnicza Puszcza Romincka położona wzdłuż Drogi Rominckiej, ma długość 9 km i zaznajamia z wybranymi zagadnieniami poświęconymi przyrodzie Puszczy, takimi jak: użytkowanie puszczy, porosty, świerczyna borealna, dolina Błędzianki, ols, bóbr europejski. Początek ścieżki usytuowany jest przy parkingu, 2 km za Żytkiejmami w kierunku Gołdapi.
7. ”Wokół jarów Błędzianki”. Interesujący widokowo szlak dydaktyczny o długości ok. 10 km. Stanowi pętlę na trasie Stańczyki – Nowa Przerośl – Wysoki Garb – Maciejowięta – Stańczyki. Poświęcony jest rzeźbie terenu wokół doliny rzeki Błędzianki. Zaznajamia nas z różnymi formami związanymi z ostatnim zlodowaceniem, a także ciekawostkami historycznymi i kulturowymi. Szlak polecany na wędrówki piesze oraz przejazdy rowerowe. W terenie szlak wyznacza biały kwadrat z niebieską ukośną linią.
8. „Na skraju puszczy”. Ścieżka przygotowana z myślą o turystach rowerowych, którzy mają doświadczenie w jeździe terenowej. Często prowadzi po drogach polnych i leśnych, miejscami piaszczystych. Trudy wycieczki rekompensują piękne widoki na Puszczę Romincką oraz dolinę Błędzianki. Ścieżka bierze swój początek w Dubeninkach (koło budynku Gminnego Centrum Kultury), prowadzi przez Bludzie, Żabojady, Będziszewo, Błąkały do Stańczyk. Liczy 15 km. Z 11 tablic umieszczonych na trasie dowiemy się o tutejszej przyrodzie i metodach jej czynnej ochrony.
Opracował: Ryszard Franciszek Dutkiewicz