Propozycja reformy KRUS przedstawiona przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej

KRUS utrzymać, ale zreformować. EFRWP przedstawia propozycje zmian w najnowszym raporcie.

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników od 25 lat funkcjonuje w praktycznie niezmienionym stanie. Największe kontrowersje budzi emerytalno-rentowa część systemu, której skala finansowania ze środków publicznych jest traktowana jako przejaw nierówności społecznej.
W obecnym wymiarze, system utrwala również niekorzystne tendencje w polskim rolnictwie i nie sprzyja optymalnemu wykorzystaniu środków przeznaczanych na jego rozwój. Propozycję reformy KRUS przedstawia Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w swoim najnowszym raporcie.

 

Zmiany w systemie emerytalno-rentowym są nieuniknione. O jego reformie dyskutuje się nie od dziś. Swoją propozycję, uwzględniającą interesy rolników oraz rozwój polskiej wsi zaprezentowała Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w najnowszym opracowaniu „Koncepcja reformy systemu emerytalno-rentowego rolników”. Jednak, jak zaznacza jego autor, przeprowadzenie reformy będzie możliwe tylko, gdy proces ten zostanie poprzedzony wprowadzeniem opodatkowania dochodów rolniczych podatkiem dochodowym i obowiązkiem ewidencjonowania przez rolników wszelkich zdarzeń gospodarczych dla celów podatkowych. Dodatkowym warunkiem jest także zrównanie działalności rolniczej z innym rodzajami aktywności gospodarczej.

 

Przez 25 lat funkcjonowania w Polsce Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, system emerytalno-rentowy rolników praktycznie się nie zmienił. Natomiast w tym samym czasie, ogromne zmiany dokonały się na polskiej wsi. W zaprezentowanym raporcie chcemy pokazać, że utrzymanie KRUS jest istotne i potrzebne, jednak by mógł on prężnie funkcjonować w aktualnych realiach – należy przeprowadzić jego reformę – mówi Marek Zagórski, Prezes Zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

 

Podstawowe cechy proponowanej reformy to m.in. przejście z zasady zdefiniowanego świadczenia do zasady nominalnie zdefiniowanej składki oraz adekwatność waloryzowanego kapitału ze składek
i świadczeń emerytalnych. Jak podano w treści raportu istotne jest również udzielenie gwarancji wypłaty minimalnej emerytury tym osobom, które nie wypracują wystarczającego kapitału składkowego, pomimo pozostawania w ubezpieczeniu przez okres 25 lat.

 

Niezależnie od ostatecznego kształtu reformy, konieczne będzie utrzymanie, oczywiście nie w takiej skali jak dotychczas, finansowego wsparcia systemu emerytalno-rentowego ze środków publicznych. Ponadto należy przywrócić systemowi jego funkcje pozasocjalne tak, aby korzystnie wpływał na przemiany strukturalne w rolnictwie. Przemawia to również za zachowaniem odrębności ubezpieczenia społecznego dla rolników i członków ich rodzin oraz obsługującej go instytucji KRUS – podsumowuje Wojciech Kobielski, autor raportu.

 

Raport „Koncepcja reformy systemu emerytalno-rentowego rolników”, autorstwa dra Wojciecha Kobielskiego składa się z 3 części. Oprócz proponowanych zmian, obejmuje także analizę obowiązującego stanu prawnego ze wskazaniem możliwych kierunków rozwiązań, jak również opisuje wybrane czynniki społeczno-ekonomiczne mające wpływ na funkcjonowanie systemu oraz determinujące jego docelowy kształt.

 

Opracowanie zostało przygotowane w ramach Forum Inicjatyw Rozwojowych Fundacji EFRWP.

 

O FIR

Forum Inicjatyw Rozwojowych powstało w celu opracowywania rozwiązań dla zagadnień istotnych z punktu widzenia rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa w Polsce, a także w Unii Europejskiej. W ramach Forum powoływane są zespoły skupiające niezależnych ekspertów i specjalistów. Działalność FIR koncentruje się na projektach badawczych, przygotowywaniu analiz, raportów i opracowań. Forum to również aktywne uczestnictwo w dyskusjach na temat przyszłości obszarów wiejskich, organizacja konferencji i debat.

 

 

O EFRWP

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie. Od samego początku istnienia EFRWP aktywnie działa na rzecz edukacji oraz wyrównywania szans dzieci i młodzieży, zamieszkujących wsie i małe miasta.

 

Więcej informacji na stronie: www.efrwp.pl

Z pełną wersją raportu można zapoznać się pod adresem:http://www.efrwp.pl/dir_upload/download/thumb/0f3f9814e495a90efa1198348a6e.pdf

Comments are closed.