Powiatowe Obchody Dnia Strażaka z udziałem sekretarza stanu w MSWiA

13 maja w Gołdapi odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej oraz 15-lecia powstania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi. Uroczystość swoją obecnością zaszczyciło wielu znamienitych gości, wśród nich sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński, posłowie Wojciech Kossakowski i Jerzy Małecki, zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Marek Jasiński, Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Mirosław Hołubowicz.

Obchody rozpoczęły się w kościele Św. Leona i Bonifacego w Gołdapi, gdzie w intencji strażaków odprawiona została msza święta.  Następnie na Placu Zwycięstwa odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia, nominacje na wyższe stopnie służbowe oraz medale dla wyróżnionych i zasłużonych. Łącznie wyróżniono ponad 40 osób.

Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, nadanym przez prezydenta Andrzeja Dudę, odznaczony został asp. sztab. Sławomir Durmaj, który swoją  służbę rozpoczął 28 lat temu.

Ponadto starosta gołdapski Andrzej Ciołek (pełniący również funkcję prezesa ZOP ZOSP RP w Gołdapi) uhonorował medalami „Za zasługi dla powiatu gołdapskiego” strażaków, którzy na wysokim poziomie realizują misję na rzecz poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego w powiecie gołdapskim, wpływając tym samym na nieustanne podnoszenie stanu bezpieczeństwa. W podejmowaniu swoich decyzji kierują się oni dobrem mieszkańców, a ich działania przyczyniają się do rozwoju powiatu.

Nie zabrakło również uroczystych przemówień. Zebranych gości przywitał komendant PSP w Gołdapi bryg. Krzysztof Giedrojć. Życzenia  w imieniu własnym oraz posła Jerzego Małeckiego przekazał poseł Wojciech Kossakowski. Głos zabrali także zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Marek Jasiński oraz starosta gołdapski Andrzej Ciołek. Kluczowym wystąpieniem było przemówienie sekretarza stanu Jarosława Zielińskiego, który zapowiedział podwyżki dla strażaków i dosprzętowienie OSP. W odpowiedzi na poruszony przez starostę gołdapskiego temat dokończenia budowy siedziby komendy PSP usłyszeliśmy, że środki w ciągu najbliższych kilku lat powinny do komendy trafić. Pochodzić mają z rządowego programu modernizacji służb mundurowych, który rządzący zaplanowali na najbliższe 3 lata. Szacunkowy koszt dokończenia inwestycji to 3,5 mln złotych.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert w wykonaniu Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. prof. Witalisa Jerzego Raczkiewicza w Gołdapi. Następnie w parku miejskim odbył się piknik edukacyjny z konkursami dla dzieci i młodzieży.

Krótka relacja video z obchodów przygotowana przez TVP OLSZTYN: