„Polska morska Niepodległa”

10 lutego br. obchodzimy 102. rocznicę zaślubin Polski z Morzem. Z tej okazji Niepodległa zaprasza do korzystania z okolicznościowej wystawy pt. „Polska morska Niepodległa”, która powstała we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruniem.

10 lutego 1920 r. generał Józef Haller w Pucku wrzucił do Bałtyku obrączkę, symbolicznie łącząc II RP z morzem. Wydarzenie to wpłynęło na kształt niepodległej Polski. W 2020 r., w 100. rocznicę tego wydarzenia, Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruniem przygotowało okolicznościową wystawę „Polska morska Niepodległa”. Ekspozycja składa się z 11 plansz przypominających najważniejsze fakty i postaci związane z uzyskaniem przez Polskę dostępu do morza: od żaglowców pływających pod polską banderą, przez tworzenie marynarki handlowej i wojennej, po budowę infrastruktury miejskiej.

Zapraszamy wszystkich do korzystania! Bezpłatna wystawa do pobrania na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/polska-morska-niepodlegla-bezplatna-wystawa-do-pobrania/

Comments are closed.