Piesze Szlaki Nizinne – na naszym terenie łącznie znajduje się 5 szlaków o łącznej długości 188 km.
Szeszki – Wilkasy – Kamionki – Kowalki – Tatarska Góra – Suczki – Gołdapska Góra – Gołdap – Jurkiszki – Hajnówek (Czarnowo Średnie) – Będziszki – StańczykiSzlak zielony stanowi część międzynarodowego szlaku E-11, prowadzącego z Paryża do Moskwy. Jego przebieg jest zgodny z częścią wyznakowanych dotychczas pieszych szlaków narodowych. Zielony szlak rozpoczyna się w Jasieńcu na wschodnim brzegu jeziora Gołdapiwo, w pobliżu Kruklanek, i kończy się w Stańczykach na skraju Puszczy Rominckiej. Wiedzie on przez północną część Puszczy Boreckiej, Garb Szeski i obniżeniem Gołdapy dociera do zachodniego skraju Puszczy Rominckiej, następnie – pięknym krajobrazowo i urozmaiconym lasem puszczańskim – prowadzi wzdłuż granicy z Rosją i doliną Błędzianki do mostów w Stańczykach. Wędrując szlakiem zielonym napotkamy najprzeróżniejsze formy polodowcowego krajobrazu, szczególnie w paśmie Wzgórz Szeskich oraz na terenie Puszczy Rominckiej. Interesujące widokowo miejsca to szczyt Gołdapskiej Góry oraz korony mostów w Stańczykach.
2. Czerwony „Suwalski Gigant (około 210 km) – na naszym terenie 56 km.
Dworzec kolejowy w Gołdapi – Jezioro Gołdap – Botkuny – Galwiecie – Czarnówko -Pluszkiejmy – Budwiecie – Markowskie – Bludzie Małe – Żabojady – Będziszewo – Błąkały – Stańczyki – Golubie – Pobłędzie – Rakówek – Okliny (dalej – aż do PKP Jastrzębna
nad Biebrzą). Szlak czerwony w okolicy Gołdapi prowadzi skrajem Puszczy Rominckiej
do Stańczyk, stąd – wzdłuż doliny Błędzianki – przez Pobłędzie, dochodzi do Rakówka i Oklin. Jest on fragmentem szlaku długości 210 km, kończącego się w Jastrzębnej nad Biebrzą. Odcinek Gołdap – Pobłędzie wiedzie „szlakiem połamanych semaforów”. Biegnie po nasypie dawnej linii kolejowej Gołdap Żytkiejmy, kluczy obok i często do niej powraca.
3. Żółty Gołdap – Węgorzewo (około 72 km) – na naszym terenie 50 km.
Gołdap – Jabłońskie – Włosty – Rożyńsk Wlk. – Juchnajcie – Sokoły – Rożyńsk Mały – Janki – Ziemiany – Klewiny – Czarna Góra – Skaliszkejmy – Kruki – Jagiele – Żabin – Mieduniszki Małe – Mieduniszki Wielkie – Brożajcie – Lasy Skaliskie – Kanał Brożajcki – Bąkowo – Wydutki – Popioły – Brzozówka – Kaczorówka – Węgorzewo.
Szlak żółty prowadzi z Gołdapi do Węgorzewa. Powstał on w 1999 roku, po kilku latach prac projektowych (Ryszard F. Dutkiewicz). Szlak ten spełnia ideę połączenia Gołdapi z Węgorzewem i Giżyckiem szlakiem zielonym, która narodziła się w kręgu Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w końcu lat siedemdziesiątych. Szlak ten, długości 76 km, dzieli się zasadniczo na cztery części.
Pierwsza z nich (14,5 km) wiedzie skrajem doliny Gołdapy do Rożyńska Małego, druga (22 km) – kręcąc się wśród lasów – wyprowadza poprzez wyniesienia Gór Klewińskich i Kruckich ku granicy i przez Żabin, Rapę – ku obniżeniu Wielkiej Pętli Węgorapy. Trzecia część (20 km) prowadzi przez Lasy Skaliskie, wzdłuż Kanału Brożajckiego i doliną Gołdapy do Popiółów przy drodze Gołdap-Węgorzewo. Ostatni odcinek szlaku żółtego, już w powiecie Węgorzewo, doprowadza do Węgorzewa szlakiem wzgórz pomiędzy Popiołami a Kaczorówką i stąd nasypem dawnego szlaku kolejowego do centrum miasta.
4. Niebieski pieszy Pluszkiejmy – Augustów (82,8 km) – na naszym terenie 12 km
Przebieg trasy: Pluszkiejmy (przystanek PKS) – Kociołki – Czarne – Białe Jeziorki – Czarne (Filipowskie) – Wólka – Filipów – j. Garbaś – Bakałarzewo – Raczki – Dowspuda – Augustów.
Szlak niebieski prowadzi turystę w malowniczą dolinę, która od jeziora Garbaś stanowi doskonały i ceniony wśród wodniaków szlak kajakowy rzeką Rospudą. Szlak ten wiedzie częściowo wzdłuż historycznej granicy przez miasta wczesnego osadnictwa: Filipów, Bakałarzewo, Raczki, Dowspuda do Augustowa. Szlak niebieski stanowi połączenie szlaków Puszczy Rominckiej ze szlakami Ziemi Augustowskiej przez Pojezierze Zachodniosuwalskie. W obrębie powiatu gołdapskiego szlak ten wiedzie wokół jeziora Czarnego, obok ruin dawnego zajazdu Kociołek, pięknym morenowym krajobrazem, zachodnim brzegiem Jeziora Czarne prowadzi do wsi o tej samej nazwie. Następnie kieruje nas do Białych Jeziorek i Czarnego (Filipowskiego). Dalej szlak „wychodzi” poza powiat gołdapski i prowadzi wzdłuż jezior Rospuda i Kamienne do Filipowa (25 km). Następnie obok ciągu jezior do Bakałarzewa, Raczek, Dowspudy i w końcu Augustowa.
5. Żółty pieszy (64,5km) Żytkiejmy – Rakówka – na naszym terenie 10 km.
Szlak żółty znajduje się na trasie Żytkiejmy – Krzywe (Dyrekcja Wigierskiego Parku Narodowego). Bierze początek w Żytkiejmach na skraju Puszczy Rominckiej. Wychodzi na wschód i wkrótce krzyżując się ze szlakiem czerwonym nad jez. Pobłędzie. Po opuszczeniu wsi po prawej towarzyszy nam nasyp dawnej linii kolejowej, łączącej Żytkiejmy z Gołdapią. Kierując się generalnie na południowy wschód dochodzimy do skrzyżowania nad jez. Pobłędzie, gdzie spotykamy szlak czerwony Gołdap – Jastrzębna (suwalski gigant). Wędrujemy z nim około 1 km, do następnego skrzyżowania w obszarze wsi Rakówek. Z prawej mijamy niewielkie (3 ha) jeziorko. W dali na południu widoczne jezioro Pobłędzie otoczone wzgórzami, ze szpalerami drzew przy brzegu. Dochodzimy do kolejnego rozwidlenia dróg. Szlak czerwony biegnie ku wschodowi, my zaś skręcamy na południe. Szlak wiedzie niewielkim garbem oddzielającym leżącą z prawej dolinę jeziora Pobłędzie od torfowisk po lewej. Po ok. 1 km trafiamy na rezerwat „Uroczysko Kramnik”. Szlak wyprowadza nas przez wzgórze wynoszące nas 20 m ponad poziom jez. Pobłędzie. Wkrótce też zaczynamy skręcać na wschód, dochodząc do skraju wsi Kłajpedka. Szlak biegnie dalej i kończy swój bieg na pętli autobusowej przy Dyrekcji Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywem.
Opracował, Ryszard Franciszek Dutkiewicz