Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony 1 marca to wyraz pamięci o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy walczyli o suwerenność Państwa Polskiego, o bohaterach, męczennikach, którzy w tzw. wolnej, powojennej Polsce nie doczekali sprawiedliwości i szacunku. Zostali skazani nie tylko na śmierć lub więzienie, ale też na zapomnienie.
14 lutego 2016 r. w Orłowie odbyła się inauguracja uroczystości poświęconych Żołnierzom Wyklętym. W uroczystości udział wzięła wicestarosta gołdapski Grażyna Barbara Senda, a także wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit oraz parlamentarzyści i okoliczni mieszkańcy.
Dwa dni później, w 70-tą rocznicę Bitwy pod Gajrowskimi , 16 lutego 2016 r. na cmentarzu w Orłowie został wmurowany kamień węgielny pod budowę Panteonu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach udział wziął starosta gołdapski Andrzej Ciołek. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Kazimierza Królewicza w Orłowie. Po mszy nastąpił przemarsz na pobliski cmentarz, na którym odczytano Akt Erekcyjny, poświęcono placu oraz uroczyście złożono Akt.
Wybudowanie i odsłonięcie Panteonu planowane jest jeszcze w 2016 roku.
Tegoroczne obchody ku czci „Żołnierzy Wyklętych” odbywają się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

[Not a valid template]

 

Comments are closed.