Młodzi górą…

To, co się zadziało w niedzielę w Orzyszu 02.07.2017r. ucieszyło nas bardzo – młodzi soliści zespołu „Rominczanie” pokazali co potrafią. Bo to nie zespół tym razem tryumfował, ale Natalka i Piotr.

Tak jak już i kilkakrotnie wcześniej, w pierwszą niedzielę lipca zespół „Rominczanie” wyruszył na Orzyskie Spotkania Folklorystyczne, które w tym roku odbywały się już po raz trzynasty. Tym razem udział w Przeglądzie został zorganizowany w ramach projektu „Rominczańskie melodie nad Wisłą” ze środków województwa warmińsko – mazurskiego, powiatu gołdapskiego, gminy Dubeninki oraz z Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Dubeninki i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Wzięliśmy najpierw udział w uroczystej Mszy św. w intencji uczestników Przeglądu, potem odbył się korowód spod kościoła do ogródka jordanowskiego, gdzie rok rocznie odbywają się prezentacje pieśni i rękodzieła ludowego. Wszystkich obecnych przywitała dyrektor Domu Kultury w Orzyszu p. Joanna Kamieniecka. I już za chwilę prezentowały się zespoły, kapele i soliści: młodsi i starsi. Przyjechały także zespoły śpiewaczo – taneczne. Konkurencja była dość silna, zwłaszcza, że bardzo dużo było reprezentantów z sąsiedniej Kurpiowszczyzny. Pogoda nie rozpieszczała wykonawców: padało i wiało dość silnie, ale oczywiście to śpiewakom i tancerzom nie przeszkadzało. Z naszych wykonawców najpierw wystąpił zespół, później Piotrek Buza zaśpiewał pieśń „Jedzie, jedzie pan”, a Natalka Warakomska – „Rejkruciki”. Zmagania  konkursowe zakończyły się około godz. 16.00. W oczekiwaniu na werdykt jurorów można było posłuchać zespołu „Kurna chata”, który zaprezentował pieśni ludowe z różnych regionów Polski we własnych aranżacjach. Można też było potańczyć, z czego skorzystało wielu, w tym nasi artyści.

 Na czas ogłoszenia wyników Przeglądu wyszło nawet słoneczko. No i było z czego się cieszyć: w kategorii solistów młodszych Natalka zajęła I, a Piotrek  II miejsce. Sukces olbrzymi. Cieszymy się bardzo i … oby tak dalej.

04.07.2017r.

Bożena Buza – 509604148, sawbuz@wp.pl

Comments are closed.