Lipcowe koncerty „Rominczan”

Kukułecko, dzieześ ty bywała? –  z tej to strony jeziora, kole lasu, kole wody, tam na łoni. Tam gdzie, nasa Andziula, prześlicna dama siano grabała, piasek wiązała, i z chmielem za pan brat za mąż się wydawała. Słowa tych piosenek układają się w opowieść, o tym jak to dawniej bywało, a i dzisiaj też może jeszcze czasami bywa.

Takie i inne pieśni śpiewał zespół „Rominczanie” podczas lipcowego koncertowania. Jak już informowaliśmy lipiec rozpoczęliśmy udziałem w Przeglądzie Folklorystycznym w Orzyszu, tam gdzie nasi młodzi artyści – Natalia i Piotr, odnieśli swoje już nie pierwsze sukcesy. Kolejny koncert odbył się w Budzewie na zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Budrach oraz zespół „Budzewiaki” Święcie Budzewa w dniu 23.07.br. Aura świętowaniu nie służyła, ale to oczywiście, tak naszym jak i innym przybyłym artystom nie przeszkodziło. Swoje wyśpiewali. Na scenie w Budzewie swój debiut przeżywały dwie najmłodsze wiekiem, ale i stażem członkinie zespołu – Ola i Zuzia. Przyłączyły się do zespołu na wiosnę, wzięły udział w organizowanych przed wyjazdem do Kazimierza Dolnego nad Wisłą warsztatach śpiewu tradycyjnego i zostały. A co najważniejsze – spodobało się im. Na razie są z nami i miejmy nadzieję, że zostaną na dłużej.

Koncertowy miesiąc lipiec zakończył się udziałem w Letnim Festynie w Dubeninkach. I w odróżnieniu, od wcześniejszego, deszczowego w Budzewie, ten, na „swoim podwórku” był słoneczny i ciepły. W typowo wakacyjnej, letniej atmosferze mogły wybrzmieć jeszcze raz tradycyjne pieśni regionu, choć oczywiście na wesoło.

Oprócz koncertów, lipiec to był też jeszcze czas na wspomnienia o Festiwalu w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą – tym ostatnim, jak i poprzednich. Już czas przeglądać swoje domowe archiwa pod kątem mającego powstać albumu o kazimierskich zmaganiach zespołu.

Udział zespołu w w/w koncertach został zorganizowany w ramach projektu „Rominczańskie melodie nad Wisłą” ze środków Województwa Warmińsko—Mazurskiego, Gminy Dubeninki, Powiatu Gołdapskiego oraz ze środków Programu  „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Gołdapski Fundusz Lokalny.

Bożena Buza – 509604148, sawbuz@wp.pl

Comments are closed.