Kręci nas recykling zwłaszcza podczas XX Zielonych Dni w Gołdapi – Ekodrużyna Gołdap informuje…

Klub Naszej Ziemi Przyjaciele Przyrody działający przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi zaprasza wszystkich mieszkańców Gołdapi i okolic do ogólnopolskiej akcji Kręci nas recykling. Naszą gołdapską akcję zorganizujemy w dniach 8-9 kwietnia 2022roku podczas XX Zielonych Dni w Gołdapi 2022.

Plakat z informacjami na temat zielonych dni, odcienie zieleni:
ZIELONE DNI W GOŁDAPI
DET-ER
Goldap.org.pl
jego drużyna

Posprzątaj swój kawałek Green Velo,podczas XX Wiosennych  Zielonych Dni w Gołdapi 2022.

Jak to zrobić ?
-Zgłoś chęć udziału koordynatorce -Alinie Oleszczuk(SP nr 2 w Gołdapi sala nr 20)
-Odbierz materiały do sprzątania(worki,rękawice) i niespodziankę (niespodzianki zbieraczom , jeżeli jesteś koordynatorem swojej grupy)
-Na ścieżkę możesz dotrzeć pieszo lub rowerem  oczywiście pod nadzorem osoby dorosłej.Zrób fotoreportaż z akcji i wstaw go w komentarzu.
-Policz zebrane worki śmieci ,ustaw je w widocznym miejscu (tak aby mogły je zabrać służby porządkujące miasto)lub zabierz je ze sobą.

Sprawmy,aby  odcinek ścieżki Green Velo przebiegający przez Gołdap i okolice świecił czystością i świeżością,bo przecież zgodnie z tegorocznym hasłem:
 XX Zielonych Dni w Gołdapi 2022 -Gołdap jest miastem Eko.

Plakat z informacjami na temat wydarzenia, odcienie zieleni, park, ludzie, psy:
ZIELONE DNI W GOŁDAPI
W PRZYRODY
zaprasza do udziału w akcji
KRECI NAS RECYKLING
która odbędzie się na ścieżce Green Velo
w różnych cześciach Gołdapi i okolicach, w dniach 8-9 kwietnia 2022
Zielone Dni w Gołdapi 2022
Koordynatorka akcji Alina Oleszczuk
LASY
Kręci nas
recykling
SMOMIS
DOMINIK
DOBROWOLSKI
Nadleśnictwo Gołdap
www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling

Lider branży oponiarskiej Oponeo.pl robi kolejny krok w stronę ekologii inicjując ogólnopolską akcję proekologiczną #KręciNasRecykling. Celem działań jest zbudowanie świadomości na temat odpowiedniego oddawania zużytych opon. Organizatorzy akcji chcą również pokazać, jak powinien wyglądać prawidłowy oraz zgodny z poszanowaniem Matki Ziemi proces recyklingu opon.

Kampania #KręciNasRecykling to wspólny pomysł Oponeo.pl i znanego ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego, do której włączyło się już kilkadziesiąt społecznych inicjatyw (grupy mieszkańców, szkoły, organizacje społeczne) oraz kilkaset serwisów wulkanizacyjnych w całym kraju. Akcja rozpocznie się 21 marca i potrwa do 22 kwietnia br. Daty te nie są przypadkowe – 21 marca to początek kalendarzowej wiosny, a 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Jakie działania planowane są w ramach kampanii?

Akcja prowadzona będzie dwutorowo. Jednym z głównych jej elementów jest przeprowadzenie na terenie całej Polski minimum pięćdziesięciu akcji sprzątania odpadów(Gołdap jedną z 50 akcji w Polsce), w tym także zużytych opon, zaśmiecających środowisko. W akcje zaangażowani zostaną wolontariusze z lokalnych społeczności. Jednocześnie prowadzona będzie kampania edukacyjno-informacyjna na temat prawidłowej utylizacji i recyklingu opon. Wykaz ekologicznych akcji oraz mnóstwo wiedzy nt. recyklingu opon jest dostępne na specjalnie przygotowanej stronie: https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling

Oponeo sadzi drzewa w zamian za opony

Serwis Oponeo.pl oferuje klientom możliwość zamówienia opon z usługą dostawy z montażem w jednym z serwisów partnerskich. Dodatkowo w tych serwisach, które na stronie oznaczone zostały logiem kampanii Kręci Nas Recykling klienci mogą pozostawić za darmo zużyty komplet opon do utylizacji.

Za każde 4 opony, które zostaną zebrane zarówno w ramach lokalnych akcji sprzątania, jak i te, które trafią do serwisów partnerskich w czasie trwania kampanii, Oponeo.pl posadzi jedno drzewo! Celem jest posadzenie 1.500 drzew. Każdy więc, kto aktywnie weźmie udział w akcji przyczyni się do nie tyko do posprzątania Polski, ale jej zazielenienia.

Zużyte opony zalegające w środowisku są szkodliwe

Opona pozostawiona w środowisku naturalnym z upływem czasu ulega defragmentacji.
W konsekwencji wydzielane są toksyczne mikroplastki, które zatruwają glebę i przenikają do wody, stając się zagrożeniem dla ludzi i zwierząt.

Oponeo.pl poprzez swoje działania w ramach kampanii Kręci Nas Recykling nakłania do oddawania zużytych opon do wyznaczonych do tego punktów. Dzięki temu mogą zostać one bezpiecznie przetworzone i ponowne wykorzystane do produkcji takich dóbr jak drogi, ekrany akustyczne czy nawet podeszwy do butów.

Więcej informacji na temat recyklingu zużytych opon samochodowych można znaleźć w artykule przygotowanym w ramach akcji: https://www.oponeo.pl//artykul/recykling-opon

W mediach społecznościowych kampania oznaczana będzie hasłami #KręciNasRecykling oraz #ZmieniamyOtoczenieNaLepsze. Można w ten sposób śledzić jej przebieg i postępy w sieci, a także oznaczać własne wpisy na ten temat, promując jednocześnie kampanię edukacyjną w Internecie.

Wszelkie pytania na temat kampanii, zarówno ze strony dziennikarzy, jak i innych osób zainteresowanych jej szczegółami oraz samym recyklingiem opon kierować do:

Dominika Dobrowolskiego  dominik@cycling-recycling.eu  tel.697092978.

Michała Pawlaka michal.pawlak@oponeo.pl  tel. 52 341 88 50.

Alina Oleszczuk – koordynatorka akcji w Gołdapi