Konferencja o Piramidzie w Rapie

5 kwietnia w Warszawie odbyła się konferencja pn.  „Nauka w służbie ratowania zabytków – Piramida w Rapie, Nadleśnictwo Czerwony Dwór”. W spotkaniu uczestniczył starosta gołdapski Andrzej Ciołek.

W czasie obrad podsumowano trwające dwa lata badania archeologiczne, historyczne i architektoniczne. Wynika z nich, że pod podłogą może znajdować się nieznane pomieszczenie, które obecnie jest częściowo zasypane. Niewykluczone również, że piramida docelowo była zaprojektowana jako pomieszczenie do przechowywania lodu, a dopiero później stała się mauzoleum dla członków rodu von Fahrenheid.

Piramida w Rapie jest w bardzo złym stanie. W 2015 roku podjęto kroki w celu jej ratowania. Sprawdzono stan zachowania konstrukcji i wykonano trójwymiarowe skanowanie piramidy. Kolejne działania podjęto w 2016 r. Oczyszczone zostały kanały wentylacyjne oraz zabezpieczono grożący zawaleniem strop piramidy.

Obecnie Lasy Państwowe czekają na decyzję w sprawie przyznania środków na remont i prace konserwatorskie piramidy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która ma zostać wydana do końca maja tego roku.