Kolejny Eko – piknik za nami

W sobotę, 30 kwietnia po raz kolejny odbył się „Eko-piknik – dziedzictwo natury i rzemiosła”. Na szczęście pogoda nie przeszkodziła w dobrej zabawie, impreza tradycyjnie już cieszyła się dużym zainteresowaniem. Do parku w centrum Gołdapi przybyło wielu rękodzielników i rzemieślników oraz wytwórców zdrowej żywności. Na stoiskach można było zakupić regionalne smakołyki, wędliny, wypieki, sery, pieczywo. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prowadzone podczas pikniku  warsztaty i pokazy.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali: starosta gołdapski Andrzej Ciołek, wicestarosta Grażyna Barbara Senda, burmistrz Gołdapi Tomasz Luto oraz prezes Stowarzyszenia Gołdapskiego Funduszu Lokalnego Zbigniew Mieruński. Starosta podkreślił, iż celem corocznych spotkań jest promocja  działań zgodnych z naturą, ekologicznym sposobem życia oraz ochroną dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego naszego pięknego regionu. Następnie pierwsze piętnaście osób, które zgłosiło się pod scenę w posiadaniu zielonego akcentu otrzymało z rąk pana starosty sadzonki.

Na stoiskach wiele się działo. Grupa Wolontariusze 18+ działająca przy Centrum Wolontariatu zorganizowała zbiórkę na rzecz bezdomnych zwierząt. Zbierane były koce, prześcieradła, miski, smycze oraz karma dla psów i kotów. Ponadto wolontariusze połączyli siły i przygotowali wspólnie stoisko z własnymi wypiekami i rękodziełem na rzecz koleżanki Natalii Kubickiej, która zbiera pieniądze na ortezy.

Przy stoisku Starostwa Powiatowego w Gołdapi czekało do rozdania mnóstwo gadżetów promocyjnych, które rozchodziły się jak świeże bułeczki. Pracownicy starostwa realizowali również projekt  „EKO Ty, EKO Ja”, dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. W ramach akcji każdy, kto przyniósł elektrośmieć mógł otrzymać sadzonkę rośliny, eko – notes, eko – grę lub poradnik ekologiczny. Była to doskonała okazja do pozbycia się zużytego sprzętu elektronicznego  i elektrycznego. Do ustawionego specjalnie w tym celu kontenera trafiło w ten sposób mnóstwo zużytego sprzętu. W ramach projektu prowadzone były również warsztaty ekologiczne: „Nowe życie starych gazet”, „EKO warsztaty – ekologiczny zawrót głowy”, „Zwierzęta z lasu” oraz „Eko-design, czyli biżuteria z odpadów”. W ramach projektu wśród szkół ponadgimnazjalnych przeprowadzono konkurs „Drugie życie odpadów”. Rozstrzygnięcia dokonano właśnie podczas pikniku. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością. Zadziwiające, jakie rzeczy można wykonać z przedmiotów zdawałoby się już bezużytecznych. Jurorzy potraktowali szkoły równorzędnie, przyznając obu drużynom pierwsze miejsce. Nagrodą były specjalistyczne mikroskopy.

Na scenie pojawili się i umili czas gościom Rominczanie z Dubeninek, Aleksandra Sieczkowska, Olga Hołub, młodzież z grupy wokalno – tanecznej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi prowadzona przez Katarzynę Boruc i Mirosława Bobowskiego, Teatr Ognia Flash Zone z DK w Gołdapi oraz młodzież na szczudłach ze stowarzyszenia Partnerstwo Sztuk.

W gołdapskim parku miejskim panował tego dnia niezwykły klimat.

Eko-piknik zorganizowali: Starostwo Powiatowe w Gołdapi i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny. Wsparcie zapewnili: Dom Kultury w Gołdapi oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz media: Gołdap.org.pl, Gołdap.info, Kurier Gołdapski oraz Radio5.

Starostwo Powiatowe w Gołdapi – realizator projektu „EKO Ty, EKO Ja” dziękuje firmie Usługi Sprzętowo – Transportowe i Wywóz Nieczystości – Józef Brzeziński za bezpłatny odbiór elektrośmieci.

Podziękowania kierujemy także do wszystkich uczestników Eko-piknku: wystawców, rzemieślników, artystów, wolontariuszy.

Ogromne podziękowania należą się również wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tej wspanialej imprezy. Bez Was nigdy by się nie udało! DZIĘKUJEMY I DO ZOBACZENIA ZA ROK!

 

 

 

 

Comments are closed.