Jubileuszowe X Barwy Kultury Ukraińskiej

Za nami jubileuszowe X Barwy Kultury Ukraińskiej  zorganizowane w sobotę 21 sierpnia  2021 r.  na scenie i w kompleksie GOKiP w Baniach Mazurskich. Jak co roku podstawowym celem imprezy jest promocja i kultywowanie  kultury ukraińskiej a także integracja mieszkańców gminy Banie Mazurskie, w której od 1947 roku razem zamieszkają Polacy i Ukraińcy.

W tym roku organizatorzy chcieli również dać swoje świadectwo i upamiętnić XXX rocznicę Niepodległej Ukrainy.  Od godz.16  na scenie, przed wyjątkowo licznie zebraną publicznością, swój artystyczny kunszt zaprezentowało  ponad 90 artystów z 8  zespołów muzycznych i wokalnych  Po raz pierwszy zaprezentował się  Zespół Pieśni i Tańca „OSŁAWIANIE” z odległej ponad 600 km miejscowości Mokre a z gminy Orla przyjechały WERWOCZKI”.  Wystąpiły również: młodzieżowy zespół NADIJA z Bań Mazurskich, DRUZI z Węgorzewa, Chór KRYŁOS z Bań Mazurskich, AKWAREK z Kruklanek i soliści Roman Barniak i Igor Gajdasz z Węgorzewa, Artur Mychajłow i najmłodsza Julia Karp. Po godzinie 21 z  koncertem wystąpił THE URAINIAN FOLK  a  imprezę po 24  zakończyła zabawa taneczna z zespołem KORMORAN.

Organizatorami X Barw Kultury Ukraińskiej byli: Związek Ukraińców w Polsce i Zarząd  koła w Baniach Mazurskich przy współpracy Gminny Ośrodek Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich. W imieniu Zarządu Koła ZUP w Baniach Mazurskich z tego miejsca  i za pośrednictwem środków masowego przekazu raz jeszcze dziękuję za wsparcie finansowe władzom  Powiatu Gołdapskiego i Gminy Banie Mazurskie, Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Wójtowi Gminy Banie Mazurskie i  Staroście Gołdapskiemu dziękuję za objęcie imprezy patronatem honorowym. Dziękuję sponsorom prywatnym za wsparcie finansowe i rzeczowe: IRYD Sp. z o.o. w Gołdapi, BS w Węgorzewie, Biłas&Synowie z Giżycka, Piekarnia Tygrys – Karol Szablak, Jastrząb BHP – Beata Nazarowicz – Metlerska z Gołdapi. Dziękuję Radio Olsztyn, Radio Białystok, portalom goldap.info, goldap.org.pl, Terazgoldap a także tygodnikowi „Nasze Słowo” za medialne rozpowszechnienie informacji o X Barwach Kultury Ukraińskiej.

Jest mi niezmiernie milo podziękować: Wojewodzie Warmińsko Mazurskiemu, Marszałkowi  Województwa, Radnym Wojewódzkim, Powiatowym i Gminnym za przyjęcie zaproszenia i udział w naszych uroczystościach. Tym samym daliście świadectwo, że sprawy mniejszości ukraińskiej nie są wam obojętne. Podziękowania, które złożono na moje ręce i rozmowy z państwem utwierdziły mnie i Zarząd Koła w przekonaniu, że to co robimy nie idzie na marne i powinniśmy to kontynuować, licząc oczywiście na państwa pomoc.

Szczególne podziękowanie kieruję do tych wszystkich pań, które przyczyniły się do tego, że zarówno artyści jak i zaproszenie goście mogli  delektować  się ukraińskimi potrawami. Stoły były „suto” zastawione zaś artyści i goście zachwyceni. Panom, którzy rozstawiali a następnie składali namioty, stoły i krzesła wielkie dzięki.

Z  wyrazami szacunku i podziękowaniem

Przewodniczący Koła Eugeniusz Noga

 

Comments are closed.