IX edycja “Eko– piknik’u” za nami

W minioną sobotę, 28 kwietnia odbył się kolejny, IX już „Eko-piknik – dziedzictwo natury i rzemiosła”. Pogoda dopisała i przyczyniła się do dużej frekwencji – mieszkańcy powiatu i goście chętnie spacerowali i korzystali z przygotowanych atrakcji. Do parku miejskiego przy Placu Zwycięstwa w Gołdapi przybyło wielu rękodzielników i rzemieślników oraz wytwórców zdrowej żywności. Na stoiskach można było zakupić regionalne smakołyki: wędliny, wypieki, sery i pieczywo, a także lokalne rękodzieło. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prowadzone podczas pikniku  warsztaty i pokazy.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali: starosta gołdapski Andrzej Ciołek, wicestarosta Grażyna Senda oraz przewodniczący rady miejskiej w Gołdapi Andrzej Pianka. Starosta podkreślił, iż celem corocznych spotkań jest promocja  działań zgodnych z naturą, ekologicznym sposobem życia oraz ochroną dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego naszego pięknego regionu. Następnie pierwsze piętnaście osób, które zgłosiło się pod scenę w posiadaniu żółtego akcentu, otrzymało z rąk pana starosty sadzonki.

Na stoiskach wiele się działo. Grupa Wolontariusze 18+ działająca przy Centrum Wolontariatu zorganizowała zbiórkę na rzecz bezdomnych zwierząt. Zbierane były koce, prześcieradła, miski, smycze, karma oraz preparaty do pielęgnacji psów i kotów. Za każdy gest serca można było uzyskać profesjonalną poradę weterynaryjną dotyczącą zdrowia i pielęgnacji przyprowadzonego pupila.

Przy stoisku Starostwa Powiatowego w Gołdapi czekało do rozdania mnóstwo gadżetów promocyjnych, które cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem wśród odwiedzających. Ponadto każdy, kto przyniósł elektrośmieć mógł otrzymać sadzonkę bądź jeden z ekologicznych upominków. Była to doskonała okazja do pozbycia się zużytego sprzętu elektronicznego  i elektrycznego. Do ustawionego specjalnie w tym celu kontenera trafiło w ten sposób mnóstwo nieprzydatnych już urządzeń. Z myślą o najmłodszych – choć nie tylko, prowadzone były również warsztaty ekologiczne: „Kreatywnie z kartonami”, „Kartonowa malowanka”, „EKO warsztaty – ekologiczny zawrót głowy” oraz warsztaty „Transferu”. Dzieci i młodzież chętnie korzystały z możliwości artystycznego pomalowania twarzy oraz warsztatach w chodzeniu na szczudłach, które to zapewniła grupa wolontariuszy z Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu Partnerstwo Sztuk. Ponadto zgromadzeni mieli okazję uczestniczyć w pokazie bicia masła, wikliniarstwa, bibułkarstwa, rzeźbiarstwa i wiele innych.

Na scenie pojawili się i umili czas gościom: grupa 5- latków „C” w spektaklu słowno- muzycznym pt. „Smurfy” z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Gołdapi” pod kierunkiem Teresy Frydrych i Marceliny Kossakowskiej- Dobko oraz wsparciu Pani Ewy Janikula, zespół Rominczanie z Dubeninek, Gołdapskie Zdrójki z Domu Kultury w Gołdapi prowadzone przez Roberta Magielnickiego,  młodzież z grupy wokalno– tanecznej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi prowadzona przez Katarzynę Boruc i Mirosława Bobowskiego.

W gołdapskim parku miejskim panował tego dnia niezwykły klimat.

Eko-piknik zorganizowali: Starostwo Powiatowe w Gołdapi i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny. Wsparcie zapewnili: Dom Kultury w Gołdapi, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz media: gołdap.org.pl, gołdap.info, Kurier Gołdapski, Radio5 oraz Radio Gołdap.

Starostwo Powiatowe w Gołdapi dziękuje firmie Usługi Sprzętowo – Transportowe i Wywóz Nieczystości – Józef Brzeziński za bezpłatny odbiór elektrośmieci.

Podziękowania kierujemy także do wszystkich uczestników Eko – pikniku: wystawców, rzemieślników, artystów i wolontariuszy. Ogromne podziękowania za zaangażowanie należą się również wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tej wspanialej imprezy. Wszystkich już teraz zapraszamy na jubileuszową X edycję spotkania „Eko-piknik – dziedzictwo natury i rzemiosła” już za rok.

 

Comments are closed.