Coraz bliżej do Mazurskiej Pętli Rowerowej

Mazurskie samorządy budują 300-kilometrową trasę rowerową wokół Wielkich Jezior Mazurskich.

Umowę wstępną na przygotowanie projektów „Mazurska Pętla Rowerowa” podpisali marszałek województwa Gustaw Brzezin oraz burmistrzowie: Mrągowa Otolia Siemieniec i Mikołajek Piotr Jakubowski. Trasa ma kosztować ponad 54 mln zł, z czego unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2014-20 wyniesie 46 mln zł.

Trasa rowerowa będzie prowadzić przez atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo tereny Mazur. Szlak o długości 300 kilometrów ma przechodzić przez Węgorzewo, Giżycko, Pisz, Mikołajki, Ryn i Mrągowo. Turyści, którzy chcą aktywnie spędzać czas, będą mogli w ten sposób poznawać atrakcje przyrodnicze i kulturowe regionu.
Oprócz głównego szlaku samorządy wybudują także swoje małe pętle rowerowe wytyczone w poszczególnych miejscowościach.

Szlak rowerowy wokół Wielkich Jezior Mazurskich ma stanowić alternatywę dla żeglarstwa. Będzie połączony z autostradą rowerową Green Velo, przechodzącą przez pięć województw wschodniej Polski.
Burmistrz Mrągowa podkreśliła, że na uwagę zasługuje to, iż samorządy mazurskie, na co dzień konkurujące ze sobą, angażując się w budowę pętli rowerowej podjęły się ścisłej współpracy.

Z kolei burmistrz Mikołajek zapowiedział, że na przełomie października i listopada znana będzie koncepcja trasy i na podstawie tej dokumentacji ogłoszone będą przetargi na wykonanie szlaku.

Źródło: samorzad.pap.pl

Comments are closed.