Cała polska czyta dzieciom

Gołdapscy policjanci tradycyjnie przyłączyli się do inicjatywy, która od lat łączy pokolenia i wspomaga rozwój dzieci, czyli ogólnopolskiego czytania dzieciom książek. W ramach akcji funkcjonariusze spotkali się z dziećmi w bibliotekach na terenie powiatu gołdapskiego.

W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” policjanci z gołdapskiej jednostki spotkali się z dziećmi w Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich i w Gołdapi oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Dubeninkach. Mundurowi przeczytali najmłodszym kilka opowieści z morałem z książeczki pt: „Na ratunek Poli”. Tytułowa bohaterka często wpada w niebezpieczne sytuacje, a z opresji ratuje ją bohater w niebieskim mundurze – policjant. Każda historia uczy dzieci bezpiecznych i prawidłowych zachowań w domu, na drodze, czy też podczas zabawy. Taka forma przekazu pozwala najmłodszym dzieciom na łatwe przyswojenie podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na ten przykład jedną z bardziej lubianych historii ze świata Poli jest ta nosząca nazwę „Świeć przykładem”, dlatego też policjanci podczas wizyt wręczali małym czytelnikom elementy odblaskowe.

Podczas spotkań stróże prawa zachęcali też najmłodszych do czytania książek, przypominając że lektura wprowadza czytelnika w świat uniwersalnych wartości moralnych, takich jak mądrość, odpowiedzialność, sprawiedliwość czy uczciwość. Bajki uczą reguł dobra i zła oraz wpajają wzory prawidłowych zachowań. Spotkanie milusińskich z mundurowymi zawsze wywołuje dużo pozytywnych emocji. Kiedy dodatkowo policjant czyta dzieciom książkę niewątpliwie inspiruje ich do czytania i umacnia rolę literatury w życiu. Podczas jednego ze spotkań obecny był również Sierżant Gołdapek, który wprawiał wszystkich w dobry nastrój i przybijał z dziećmi piątki. Uśmiechy dzieci były dowodem na to, że takie spotkania cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród najmłodszych.

Spotkania zorganizowane zostały w ramach projektu realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Gołdapi wspólnie z KPP Gołdap „On, Ty i Ja – razem bezpieczniej w powiecie Gołdapskim” dofinansowanemu przez Rządowy Program Ograniczenia Przestępczości i Aspołecznych Zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024.

KPP Gołdap