4 grudnia (sobota) godz. 12:00- odsłonięcie cokołu

Zapraszamy 4 grudnia (sobota) o godzinie 12:00 na odsłonięcie cokołu.

Uroczystość odbędzie się w parku miejskim, w miejscu nieistniejącego budynku sądu. Inicjatywa została sfinansowana ze środków powiatu gołdapskiego.

Przed II wojną światową w centrum Gołdapi znajdowało się 7 budynków: kościół ewangelicko–augsburski, ratusz miejski, sąd, dom burmistrza, poczta, straż pożarna i areszt – dziś nie ma po nich śladu.

Cokół z mosiężną tablicą obrazujący budynek sądu będzie trzecim, który został usytuowany w centrum parku miejskiego. We wrześniu br. w centrum miasta w ramach partnerstwa „Kultura dla przestrzeni” umieszczone zostały dwa granitowe cokoły z mosiężnymi tablicami.

Pierwszy w miejscu, w którym w latach 1856-1956 stał kościół ewangelicko–augsburski, zwany „nowym kościołem”, drugi cokół został umieszczony w miejscu, gdzie do 1944 roku stał dawny ratusz miejski. Cokoły z płaskorzeźbami obrazują dawny wygląd i architekturę miasta.

Plakat przedstawia zarys byłego budynku sądu w Gołdapi. W jego lewej części znajduje się treść zaproszenia na odsłonięcie cokolu, który stanął w miejscu gdzie niegdyś funkcjonował sąd