Wysoki poziom zmagań motoryzacyjnych i bezpieczeństwa w ruchu drogowym

25 i 26 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej Nr 3 w Gołdapi odbyły się eliminacje powiatowe dwóch turniejów związanych z przepisami  ruchu drogowego:

– Warmińsko – Mazurskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego  dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

– Warmińsko – Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – szkoły podstawowe i gimnazja.

Celem turniejów jest popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym i wiedzy motoryzacyjnej, propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestnika ruchu drogowego, wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, propagowanie sportów motorowych oraz inspirowanie uczniów i nauczycieli do pracy u podstaw na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Turnieje są bardzo dobrą formą profilaktyki, przygotowuje młodzież – przyszłych użytkowników drogi – do korzystania ze środków lokomocji w rozważny i bezpieczny sposób.

Jak pokazały dwudniowe zmagania,  dzieci i młodzież ze szkół naszego powiatu jest dobrze przygotowana w tematyce bezpiecznego poruszania się po drogach. Uczniowie  poradzili sobie z zadaniami, zarówno teoretycznymi jak i praktycznymi, jakie czekały na nie podczas turniejów.

Pierwszego dnia w eliminacjach powiatowych wzięły udział 4 drużyny. Uczestnicy brali udział w konkurencjach: test wiedzy z zasad i przepisów ruchu drogowego, sprawdzian wiadomości z historia polskiej motoryzacji, sprawdzian z udzielania pierwszej pomocy, sprawdzian z umiejętności przygotowania pojazdu do jazdy, jazda sprawnościowa motorowerem, jazda sprawnościowa samochodem z tzw. „Talerzem Stewarta”.

Wyniki eliminacji powiatowych Warmińsko – Mazurskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego:

Zespół Szkół Zawodowych

1.      Adam Szender

2.      Dawid Wencel

3.      Paweł Obiedziński

Mirosław Zajkowski

Zespół Szkół Zawodowych

1.      Sebastian Siejwa

2.      Patryk Sokół

3.      Mateusz Grzędziński

Mirosław Zajkowski

1.      Mateusz Bućkun

2.      Patryk Luty

3.      Mateusz Masiulaniec

Bogusław Jejer

Zwycięzcy otrzymali puchary dyplomy i upominki rzeczowe, które wręczył starosta gołdapski Andrzej Ciołek oraz członkowie komisji.

Najlepszym zawodnikiem eliminacji powiatowych Warmińsko – Mazurskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego 2016 okazał się Dawid Wencel z Zespołu Szkół Zawodowych.

Drugiego dnia w zmaganiach wzięły udział trzy drużyny ze szkół gimnazjalnych i siedem drużyn ze szkół podstawowych (Szkoła Podstawowa nr 2 w Gołdapi , Szkoła Podstawowa w Baniach Mazurskich, Szkoła Podstawowa w Żytkiejmach, Szkoła Podstawowa w Dubeninkach, Szkoła Podstawowa w Lisach, Szkoła Podstawowa w Boćwince, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Gołdapi).

Zadania praktyczne obejmowały jazdę rowerem oraz udzielanie pierwszej pomocy. Uczestnicy turnieju pisali również test z zakresu przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów oraz udzielania pierwszej pomocy.

Wyniki eliminacji powiatowych Warmińsko –Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym (szkoły gimnazjalne):

I Gimnazjum w Baniach Mazurskich 1. Jakub Świerzbin

2. Michał Sereda

3. Łukasz Dadak

Joanna Orzeł

II Gimnazjum
w Dubeninkach
1. Jakub Szeszko

2. Weronika Ostapionek

3. Konrad Stypułkowski

Anna Krygier
III Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich
w Gołdapi
1. Weronika Zuzanna Śniczewska

2. Miłosz Jacek Januszkiewicz

3. Marcin Przyborowski

Marzanna Słowikowska

Wyniki eliminacji powiatowych Warmińsko –Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym (szkoły podstawowe):

I Szkoła Podstawowa

3. Maja Kondraciuk

4. Michalina Parat

Karolina Rzędzian

Najlepszym zawodnikiem eliminacji powiatowych Warmińsko –Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2016 w kategorii szkół gimnazjalnych został Konrad Stypułkowski z Gimnazjum w Dubeninkach, zaś w kategorii szkół podstawowych Marcin Świerzbin – uczeń Szkoły Podstawowej w Baniach Mazurskich.

Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe, natomiast pozostali uczestnicy turnieju – dyplomy za udział oraz upominki.

Organizator:

Starostwo Powiatowe w Gołdapi.

Współorganizator:

Szkoła Podstawowa Nr 3 w Gołdapi

Nagrody i upominki ufundowali: Starostwo Powiatowe w Gołdapi, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach, Gmina Gołdap.

Skład Powiatowego Komitetu Organizacyjnego:

Andrzej Ciołek – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego (starosta gołdapski)

Tomasz Rąbel –Sędzia Główny (Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi)

Leszek Retel – członek (Szkoła Podstawowa nr 3)

Grzegorz Jabłoński – (Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi)

Jacek Klimko – członek (Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi)

Jacek Romanowski – członek (Straż Miejska)

Anna Podciborska – członek (Starostwo Powiatowe w Gołdapi)

Komitet organizacyjny złożył podziękowania opiekunom drużyn za pracę, jaką włożyli w przygotowanie swoich podopiecznych. Członkom powiatowego komitetu organizacyjnego za pomoc w organizacji i pracę podczas turniejów podziękował starosta gołdapski Andrzej Ciołek.