„Literackie spotkania z problemem” w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Gołdapi

Właśnie rozpoczął się drugi etap programu oddziaływań profilaktycznych  pt. „Problemów nie zapijaj. Spróbuj je rozwiązać”, realizowanego przez naszą bibliotekę we współpracy z Gimnazjum Nr 1 im. Noblistów Polskich. Moduł ten zatytułowany jest „Literackie spotkania z problemem”. Jego charakterystyczny tytuł wynika ze specyfiki biblioteki jako instytucji kulturalno-oświatowej, w której praca z książką, czytelnikiem i literaturą to po prostu codzienność.

W trakcie „Literackich spotkań z problemem” przewidziane są trzy działania, o których będziemy na bieżąco Państwa informować. Pieczę nad realizacją tego modułu objęły nauczycielki języka polskiego w gimnazjum: Agnieszka Tomaszewska-Skoczeń i Aneta Wojnar-Konopka. Działanie pierwsze, które zostało zainicjowane w pierwszą środę października, to głośne czytanie literatury pięknej, poświęconej szeroko pojętej tematyce uzależnień oraz swobodna dyskusja zogniskowana wokół czytanego tekstu. Teksty czytają w ramach godziny wychowawczej uczniowie gołdapskiego gimnazjum, w październiku i listopadzie – w środy, w czytelni naszej biblioteki.

Celem tego etapu jest między innymi:
Wspomaganie intelektualnego rozwoju dzieci i młodzieży poprzez inspirowanie do czytania;
Wspomaganie działań wychowawczych szkół i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych;
Rozwijanie aktywności poznawczej;
Profilaktyka uzależnień różnego typu;
Promowanie zbiorów biblioteki w zakresie szeroko pojętej profilaktyki;
Zachęcenie potencjalnych użytkowników do poznania oferty biblioteki.

Jako pierwsi zaangażowali się w czytanie i swobodną dyskusję nad problemem alkoholizmu w kontekście literatury, uczniowie klasy II A, której wychowawczynią jest pani Wioletta Werner-Wysocka. Czytano fragmenty pamiętnika Zdzisława Korczaka – trzeźwiejącego z nałogu alkoholika. Jego wspomnienia zatytułowane są wymownie „Umierałem sto razy”. To symboliczne „umieranie” zostało zauważone już w momencie autorskiej interpretacji uczniów. W ich sposobie czytania dało się zauważyć należny bohaterowi, balansującemu wielokrotnie na granicy życia i śmierci, szacunek.
Zachęcamy czytelników do zapoznania się z treścią książki.

Agnieszka Stańczak i Jadwiga Święcka

 

[Not a valid template]

Comments are closed.