„Kawa u władzy, czyli dzielnicowy nasz człowiek” – spotkanie z mieszkańcami

W miniony poniedziałek 9 października br. w świetlicy wiejskiej w Żytkiejmach odbyło się spotkanie pn. „Kawa u władzy, czyli dzielnicowy nasz człowiek”. Zorganizowali je realizatorzy II edycji projektu „DOM, czyli Dzielnicowy Oddany Mieszkańcom”: KPP w Gołdapi i Starostwo Powiatowe w Gołdapi.

W spotkaniu uczestniczyło ponad trzydziestu mieszkańców gminy Dubeninki, starosta Andrzej Ciołek, sekretarz gminy Stanisław Kosiński, radni i sołtysi gminy Dubeninki, a także funkcjonariusze policji: zastępca komendanta powiatowego Sylwester Symonowicz, naczelnik wydziału prewencji i ruchu drogowego Ryszard Antolak, dzielnicowy Marcin Hiszpański i koordynatorka projektu Marta Andruczyk.

Z założenia to spotkanie miało nie być wykładem czy rozmową prewencyjną, a okazją do luźniejszych rozmów o problemach dotykających mieszkańców gminy, przede wszystkim dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Tak też i było. Rozmawiano m.in. o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, potrzebie przeanalizowania i uzupełnienia oznakowania drogowego, wycinki przydrożnych drzew i krzaków, jak również problemów związanych z przekraczaniem prędkości.
Na zakończenie ponad dwugodzinnego spotkania policjanci rozdali uczestnikom karty ICE. Zaprezentowali też alkogogle i narkogoogle- specjalne okulary, które mają za zadanie pokazać, jak zmienia się koordynacja ruchowa po spożyciu alkoholu i narkotyków. Okulary wywołały ożywioną dyskusję na temat zagrożeń jakie niesie za sobą jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Karta „ICE” (w nagłym wypadku) pozwala ratownikom na powiadomienie bliskich w razie nagłego wypadku, a także na uzyskanie od nich dodatkowych informacji o poszkodowanym (przyjmowanych lekach, przebytych chorobach, alergiach itp.).
Czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Chcesz wiedzieć? Możesz mieć na to wpływ. Reaguj na zagrożenia i podziel się swoimi spostrzeżeniami. Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. „Mapa” jest dostępna na stronach internetowych Policji.

Karty zostały zakupione w ramach II edycji projektu „Dom, czyli Dzielnicowy Oddany Mieszkańcom” realizowanego w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpiecznie im. Władysława Stasiaka”.

KPP w Gołdapi