Godny pochówek po 70 latach

W niedzielę 28 sierpnia 2016 r. odbyły się w Gdańsku uroczystości pogrzebowe Danuty Siedzikówny pseud. „Inka” i Feliksa Selmanowicza pseud. „Zagończyk”. Hołd bohaterom II wojny światowej i antykomunistycznej konspiracji oddały tysiące ludzi z udziałem najwyższych władz Polski. Nie zabrakło również przedstawicieli naszego powiatu – w uroczystościach udział wzięła wicestarosta gołdapski Grażyna Senda wraz z grupą osób. Mszy św. w Bazylice Mariackiej przewodniczył metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź.  Prezydent RP Andrzej Duda pośmiertnie  odznaczył Feliksa Selmanowicza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i awansował szeregową Danutę Siedzikówną do stopnia podporucznika. Minister obrony narodowej awansował ppor. Feliksa Selmanowicza do stopnia podpułkownika.

W niedzielę minęło 70 lat od wykonania przez komunistyczne władze wyroku śmierci na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie, sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz na ppor. Feliksie Selmanowiczu, dowódcy plutonu 5. Wileńskiej Brygady AK. Miejsce pochówku „Inki” i „Zagończyka” długo pozostawało nieznane. Tożsamość odnalezionych szczątków „Inki” IPN potwierdził w 2015 r., zaś „Zagończyka” w czerwcu br.