Eko-piknik 2016 za nami

30 kwietnia 2016 r. r. już po raz siódmy odbył się „Eko-piknik – dziedzictwo natury i rzemiosła”. Do parku w centrum Gołdapi przybyło wielu rękodzielników i rzemieślników oraz wytwórców zdrowej żywności. Na stoiskach można było zakupić regionalne smakołyki, wędliny, wypieki, sery, pieczywo. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty i pokazy m.in.: garncarstwa, tkactwa, bibułkarstwa, bicia masła, wikliniarstwa papierowego i rzeźbiarstwa.

Uroczystego otwarcia Eko-pikniku dokonali: starosta gołdapski Andrzej Ciołek, prezes Stowarzyszenia Gołdapskiego Funduszu Lokalnego Zbigniew Mieruński  oraz przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Pianka. Starosta przypomniał, iż celem corocznych spotkań jest promocja  działań zgodnych z naturą, ekologicznym sposobem życia oraz ochroną dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego naszego pięknego regionu.

Tuż po oficjalnym otwarciu na scenie wystąpiły dzieci z grupy 5-latków„A” Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Gołdapi w inscenizacji pt. „Jak to z chrztem Polski było”. Rewelacyjny występ młodych aktorów został nagrodzony gromkimi brawami. Starosta Andrzej Ciołek podziękował autorce scenariusza Cecylii Grabowskiej oraz paniom, które przygotowały dzieci do występu : Annie Skibie oraz Sylwii Ornowskiej.  Szczególne podziękowania skierował do dyrektor przedszkola Marzanny Wardziejewskiej, która wyszła z propozycją zaprezentowania inscenizacji podczas tegorocznego Eko-pikniku.

Tego dnia na scenie pojawili się i czas gościom umiliły zespoły i wokaliści, a mianowicie:  Rominczanie z Dubeninek, Norbert Dawidowski, Marek Jurewicz oraz Olga Arciszewska.

Na stoiskach też wiele się działo. Grupa Wolontariusze 18+ działająca przy Centrum Wolontariatu zorganizowała zbiórkę na rzecz bezdomnych zwierząt. Zbierane były koce, prześcieradła, miski, smycze oraz karma dla psów i kotów. Najmłodsi mogli przejechać się na konikach oraz wziąć udział w równych konkursach, zabawach i malowaniu twarzy.

Przy stoisku Starostwa Powiatowego w Gołdapi miała miejsce promocja projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej – województwo warmińsko – mazurskie” zrealizowanego   w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 współfinansowanego z europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Można było uzyskać informacje na temat przebiegu trasy, atrakcji oraz otrzymać (bezpłatnie) mapki, informatory i foldery o Wschodnim Szlaku Green Velo.

Pracownicy starostwa realizowali też projekt  „Jestem EKO – inwestuję w przyrodę” . Środki na ten cel starostwo otrzymało w ramach konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam” organizowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK. Każdy, kto przyniósł elektrośmieć, dostał sadzonkę rośliny lub eko – notes, a dzieci zabawkę lub grę – wszystko wykonane z materiałów ekologicznych . Dla dzieci odbyła się zabawa edukacyjna z nagrodami ”Ekologiczna zgaduj –zgadula”, która polegała na odpowiadaniu na pytania związane z przyrodą i zachowaniem ekologicznym. W ten sposób dzieci sprawdziły swoje wiadomości dotyczące wiedzy przyrodniczo – ekologicznej, a w nagrodę otrzymały ekologiczne gadżety. Realizacja projektu „Jestem EKO – inwestuję w przyrodę”  była doskonałą okazją do pozbycia się zużytego sprzętu elektronicznego  i elektrycznego. I tak, do ustawionego w specjalnie tym celu kontenera trafiło mnóstwo zużytego sprzętu tupu: komputery, monitory, telewizory, baterie, tonery, telefony, ładowarki i inne.

Eko-piknik wspaniale wpisał się w długi majowy weekend, albowiem zarówno pogoda jak i uczestnicy nie zawiedli. Zatem, do zobaczenia za rok!

Eko-piknik zorganizowali: Starostwo Powiatowe w Gołdapi i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny. Wsparcie zapewnili: Dom Kultury w Gołdapi oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz media: Gołdap.org.pl, Gołdap.info, Radio 5 oraz Kurier Gołdapski.

Starostwo Powiatowe w Gołdapi – realizator projektu „Jestem EKO – inwestuję w przyrodę” dziękuje firmie Usługi Sprzętowo – Transportowe i Wywóz Nieczystości – Józef Brzeziński za bezpłatny odbiór elektrośmieci.

Podziękowania kierujemy również do wszystkich, którzy wzięli udział w Eko-piknku: wystawcom, rzemieślnikom, artystom.